Marsz Pamięci, wizyta na cmentarzu żydowskim, wykład i wspomnienia – mieszkańcy Tarnobrzega 2 października wspominali swoich dawnych żydowskich sąsiadów.

„Shabbat Tarnobrzeg” to wieczór zorganizowany w rocznicę wydarzeń z 2 października 1939 r., kiedy hitlerowcy wyrzucili z miasta żydowskich mieszkańców. Ograbili ich z majątku i wypędzili za San do sowieckiej strefy okupacyjnej, wcześniej ograbiając z całego majątku. Przekraczanie rzeki w okolicach Radomyśla i w pobliżu Sieniawy miało dramatyczny przebieg, bo wielu utonęło.

W rocznicę tych wydarzeń w Tarnobrzegu zorganizowano wieczór pamięci. Rozpoczął się wizytą w ohelu i cmentarzu żydowskim, gdzie uczestnicy złożyli na macewach kamienie i zapalili znicze. Z lampkami w rękach wszyscy udali się następnie przed dawną synagogę przy ul. Szerokiej (dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna). Także tutaj, pod pamiątkową tablicą zapalono znicze. Na każdym z przystanków marszu dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych przypominał historię i okoliczności wiążące się z każdym miejscem. Ta opowieść o żydowskim Tarnobrzegu miała swoją kontynuację w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Dr Tadeusz Zych przybliżył historię Żydów w Polsce i Tarnobrzegu, ich status prawny, sytuację materialną, mówił o stereotypach i ich źródłach.

Podczas spotkania przytoczone też zostały relacje świadków i uczestników wydarzeń z 2 października 1939 r. w Tarnobrzegu. Archiwalne dokumenty odczytali Agnieszka Mroczka i Grzegorz Babiuch. Oprawę muzyczną przygotowała Anna Pintal i Studio Piosenki TDK: Gabriela Konefał i Julia Walczyna.

Obchody odbyły się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami byli tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

 rd

 

Wielkość czcionki