Ferie w domu nie muszą być nudne! Udowodniliśmy to!

Gry i zabawy, rodzinne rozgrywki, warsztaty plastyczne, ciekawe filmy i spektakle – to wszystko można było znaleźć na profilu Tarnobrzeskiego Domu Kultury podczas ferii. Przygotowaliśmy dla młodszych i starszych aktywności, które pozwoliły oderwać się od ekranu komputera, bądź wybrać to, co wartościowe w sieciowych zasobach. Pokazywaliśmy jak wykorzystać przestrzeń wirtualną do twórczej pracy „w realu”.

Wśród propozycji znalazły się warsztaty plastyczne. Do wykonania prac wystarczyły narzędzia i materiały, które każde dziecko ma w domu albo łatwo może je zdobyć. Mogły z nich powstać motyle, czy zimowe pejzaże z ptakami, a także lisek – nietypowa „forma” do wykonywania zdjęć. Dzieci mogły także poćwiczyć mowę dzięki łamańcom językowym oraz wesołym wierszykom. Nie zabrakło muzyki. W konkursie bajkowym uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać z jakiej znanej bajki pochodzi muzyczny motyw i na jakim instrumencie został nagrany. Okazało się, że żaden z tytułów nie sprawił większego problemu. Także instrumenty: flet poprzeczny i kazoo zostały zidentyfikowane po paru minutach. Zaproponowaliśmy ponadto ćwiczenia muzyczne do wspólnego wykonywania razem z rodzicami.

Odkurzyliśmy także dawne zabawy, m.in. niezwykle popularną kiedyś grę w „Państwa, miasta”. Zostały nawet przygotowane specjalne karty, które można pobrać i wydrukować je w domu. Do kolejnej gry potrzeba tylko kilka guzików. To gra podwórkowa, zwana też pchełkami. Przypomnieliśmy zasady i podpowiadamy, jak urządzić rodzinny mecz guzikowy na… kocu.

Na zakończenie przygotowaliśmy minispektakl kukiełkowy „Czerwony kapturek”. Podobne przedstawienie możesz zorganizować u siebie w domu, np. w salonie… Można kanapę wykorzystać jako scenę, kwiatki w doniczkach jako las, lampkę biurkową jak reflektor sceniczny, a marionetki stworzyć ze skarpet, czy umieścić je na patyczkach. Każdy ma dziś niezły telefon, więc można taki spektakl nagrać i pochwalić się nim w sieci, czy pokazać znajomym.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje zainspirowały odbiorców do wspólnej rodzinnej zabawy.

TDK podczas ferii zamieszczał również linki i polecenia ciekawych wydarzeń realizowanych przez inne instytucje kultury. Wszystkie warsztaty, filmy, gry i materiały są udostępnione do obejrzenia lub pobrania na kanale YouTube oraz na naszej stronie tutaj.

rd

 

Wielkość czcionki