SEBASTIAN L. KUDAS „Ludzie dla początkujących”
Galeria TDK 02-25.01.2009r.

Sebastian Kudas – u r. 31.08.1978 r. w Krakowie  Autor od 1995 roku związany z „Piwnicą pod Baranami” – dzięki Jerzemu Skarżyńskiemu i Piotrowi Skrzyneckiemu – jako scenograf i rysownik.

Zrealizował kilkadziesiąt scenografii do programów „Piwnicy” (również za granicą: w Sztokholmie, Malmö, Oslo i Wiedniu), recitali artystów piwnicznych oraz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej w reżyserii Antoniego Krauze.

Jako ilustrator współpracował głównie z Jackiem Kaczmarskim, Ewą Lipską, Janem Nowickim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Januszem Radkiem. Autor ilustracji unikatowych tomików( m.in . „Epitafia” autorstwa W. Szymborskiej, E. Lipskiej, B. Maja, M. Rusinka oraz „Apologia Balceroviciana” i „Balceroviciana varia”)wydawanych przez kawiarnię Nowa Prowincja. W 1999 r. wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Grzegorzem Turnauem założył „Chwilową Grupę Artystyczną TRIO” (wystawy w Gliwicach, Bytomiu, Jeleniej Górze i Krakowie), a w 2001 z Basią Stępniak-Wilk i Maćkiem Dancewiczem – „Grupę Apokryficzną”. Pracował jako asystent reżysera z Antonim Krauze (film dokumentalny o „Piwnicy po Baranami”) i Martą Meszaros (spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem”).

Współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Przekrojem” i „Zwierciadłem”.
Swoje rysunki pokazywał na wystawach w Krakowie, Sopocie, Częstochowie, Sandomierzu oraz Wiedniu i Ebenfurth (Austria).
W 1997 wybrany do Rady Artystycznej „Piwnicy pod Baranami”. Członek Rady programowej Centrum Twórczości Narodowej.
W 2007 otrzymał nagrodę im. Wiesława Dymnego, przyznawanej za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. W. Dymnego z siedzibą w Montrealu.

Wielkość czcionki