KOMIKS I WYOBRAŹNIA

Do 11 lipca w Tarnobrzeskim Domu Kultury goszczą dwie wystawy – Marianny Sztymy i Lucyny Żak. Ponad 80 prezentowanych prac Marianny Sztymy, to głównie ilustracje do wysokonakładowych kolorowych polskich czasopism – Newsweeka, Wprost, Twojego Stylu czy dodatku do „GW” – Wysokich obcasów.
Urodzona w 1973 r. artystka jest poznanianką i absolwentką tamtejszej ASP. Jej prace to swoiste miniatury o komiksowej niemal formie. Chociaż pierwotnie stanowiły głównie ilustracje do tekstów drukowanych, to prezentowane „samotnie” nie tylko znakomicie się bronią, ale pozbawione tekstu otwierają szerokie pole do interpretacji. Mają ponadto swój bardzo charakterystyczny klimat. Uzyskany głównie dzięki nieagresywnym barwom, specyficznej kresce i komiksowej formie. Są jak zagadkowa, współczesna poezja pisana obrazem.
Młodsza o dwa lata od M. Sztymy, Lucyna Żak pochodzi z Przemyśla. Jest absolwentką krakowskiej ASP, a obecnie mieszka i pracuje w Sanoku gdzie prowadzi własną galerię o studio fotograficzne. Jej obrazy to z reguły prace nie narzucające odbiorcy tematu, zmuszające go do własnej interpretacji dzieła, do sięgnięcia po własne pokłady wrażliwości. Króluje w nich klimat uzyskany głównie dzięki specyficznej barwie. Martwe natury, które stanowią dużą część wystawy utrzymane są w podobnej tonacji. Raz są to brązy, innym razem błękity, co nadaje rzeczom zupełnie inny klimat, inny nastrój, odmienny od tego, jaki przydajemy przedmiotom w codziennym życiu.

Marianna Sztyma “Obrazki do słów”
Lucyna Żak – malarstwo
Galeria TDK – 12 czerwca – 11 lipca

Wielkość czcionki