Galeria Tarnobrzeskiego  Domu Kultury zaprasza na kolejną wystawę z cyklu „Elle a créé”. Jest to  autorski projekt obejmujący prezentację twórczości młodych polskich artystek – ilustratorek i malarek. Pierwsza wystawa zaprezentowana została w Galerii TDK w 2007 r. Była to prezentacja malarstwa Małgorzaty Stępniak – malarki z Częstochowy. Artystki  prezentujące swoją twórczość na kolejnych wystawach to: Edyta Lisek, Agata /Endo/ Nowicka, Bogna Sroka- Mucha, Marianna Sztyma, Paulina Kara, Janina Myronowa,  Magda Wolna, Magdalena Pankiewicz, Magdalena Pilaczyńska, Katarzyna Bogucka, Anna Halarewicz, Jolanta Richter – Magnuszewska, Emilia Dziubak, Ewa Stiasny, Ola Cieślak, Zofia Różycka, Agata Królak, Ha-Ga,  Marianna Oklejak i Joanna Gniady. Uzdolnione artystki reprezentują głównie młode pokolenie. Znane są już poza granicami  kraju. Każda z nich posiada własny, niepowtarzalny, indywidualny styl, który jest rozpoznawalny. Specjalizują się w ilustracji książkowej, modowej, prasowej, malują. Do tego grona dołączyła Marta Konarzewska – warszawianka, rocznik ’79. Z wykształcenia plastyk, od kilkunastu  lat zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej, rysowaniem i ilustracją. Jej prace pojawiły się w Chimerze, Twoim Stylu, Gazecie Wyborczej i Zwierciadle. Technika, w której pracuje to kameralny rysunek piórkiem na starym papierze, albo większy format – akryl na płótnie. Na obrazach artystki  pojawiają się głównie kobiety. Wizerunki kreślone są energiczną , witalną, lapidarną kreską. Portretowane  w sposób skrótowy i mocno dekoracyjny. Osadzone w pustce, bądź przestrzeni zbudowanej zamaszystym duktem  pędzla. Dominuje w nich czerń przełamana plamą czerwonego, żółtego, zielonego bądź niebieskiego koloru. Czasem rysunek zyskuje formę collage z fragmentami  starej kartki  papieru, zdjęcia lub tekstu. Kobiety Marty Konarzewskiej intrygują- kim i jakie są ? O czym myślą? To współczesny portret kobiecego wnętrza.

 Na wystawie prezentowanych jest też  kilka rysunków satyrycznych  stworzonych we współpracy z  Krzysztofem Typą, powstałych dla czasopisma „Chimera”.

WYSTAWY:
• Ilustracja PL 2010 – wystawa zbiorowa w warszawskiej siedzibie Sinfonia Varsovia
• NOWY CHAOS 2011 – wystawa zbiorowa w Galerii Śląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Katowicach
• BUDOWA “UWAGA, WYSTAWA”, part II – listopad 2011, Warszawa – wystawa zbiorowa
• DZIEWCZYNY – 2013 – wystawa indywidualna, klub Regeneracja, Warszawa
• TETE-A-TETE – 2013 – wystawa indywidualna, MiTo, Warszawa                                         
• ZAWSZE COŚ – 2013 – wystawa indywidualna w Skwerze (filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny) na Krakowskim Przedmieściu, Warszawa                                                        
• „UWAGA, WYSTAWA”, part III – listopad 2014, Warszawa – wystawa zbiorowa                     
• „UWAGA, WYSTAWA”, part IV – listopad 2015, Warszawa – wystawa zbiorowa

Projekt „Elle a créé” jest otwarty, wciąż pojawiają się nowe uzdolnione artystki,  a zainteresowanie ilustracją i malarstwem wśród odbiorców sztuki rośnie.

Komisarz wystawy – Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

 

Wielkość czcionki