Tegoroczna 28 odsłona konkursu “Porównania” zaowocowała wystawą, w której wzięli udział artyści o zdecydowanych twórczych charakterach, reprezentujący różne temperamenty i postawy artystyczne.
Jury: prof. Małgorzata Buczek-Śledzińska, przewodnicząca, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Grażyna Grabowska – malarka niezależna z Lublina oraz Katarzyna Stanny – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie po zapoznaniu się z regulaminem konkursu i wstępnej kwalifikacji do wystawy wybrało 43. spośród 75. przedstawionych prac. Uwagę Jury zwróciły dzieła Ewy Podlodowskiej, Andrzeja Rachonia, Szczepana Siudaka, Stanisława Świecy, Andrzeja Karwata, Grzegorza Gerby, Elżbiety Brzezińskiej, Bożeny Wójtowicz-Ślęzak, Jadwigi Kukuły i Sylwii Lis-Persony.
Spośród tych artystów komisja wyłoniła laureatów konkursu “Porównania 28”.
Najwyżej zostały ocenione prace dwóch artystek, którym przyznano dwie pierwsze równorzędne nagrody. I Nagroda Starosty Powiatu Sandomierskiego przypadła Bożenie Wójtowicz-Ślęzak za prace z zakresu tkaniny unikatowej – aplikacji zatytułowane „Ona VII”, „Ona VIII” i „Ona IX”. Kompozycje pełne eterycznego uroku i artystycznej wrażliwości, w których kolejne warstwy malarsko potraktowanej tkaniny odkrywają nowe obszary emocjonalności i ulotnego piękna. I Nagroda Burmistrza Sandomierza została przyznana Elżbiecie Brzezińskiej za zestaw prac pt. „Malowany I” i „Malowany II”, w których autorka poszukuje nowych form ekspresji i artystycznej wypowiedzi, będących próbą połączenia dynamiki komputerowej grafiki z lekkością i przejrzystością malarstwa akwarelowego.
Jury przyznało także dwie drugie równorzędne nagrody. II Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego trafiła do Szczepana Siudaka, którego rzeźbiarska kompozycja w marmurze Kavala pn. „B.T.” z cyklu „Igraszki z formami organicznymi” jest autorską interpretacją studiów na temat materii ożywionej oraz wyrazem podziwu dla klasycznej sztuki greckiego antyku.
II Nagrodę Banku Spółdzielczego w Sandomierzu
otrzymała Ewa Podlodowska za pracę malarską pt. „Wygnanie z Raju”. Intrygująca kompozycja malowana na wzór perskich jedwabnych kobierców, opowiada o człowieczeństwie, o człowieku jako koronie stworzenia i jego roli w tworzeniu historii.

W 28. edycji „Porównań” Jury przyznało również trzy trzecie nagrody równorzędne.
III Nagrodę Prezydenta Stalowej Woli uzyskał Andrzej Karwat za zestaw prac graficznych: „Obcy bogowie – Katedra” i „Obcy bogowie – Ustawa”, w których połączenie klasycznych technik akwaforty, cynkografii i kolografii zaowocowało doskonałymi warsztatowo rozwiązaniami, w których artysta ujawnia swoją fascynację sztuką dawnych mistrzów. Odważnie budowane przykuwają uwagę ekspresją oraz metaforycznym przesłaniem. III Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu przypadła w udziale Andrzejowi Rachoniowi, który został nagrodzony za pastel olejny pt. “Pejzaż prowincjonalny”. Monochromatyczna kompozycja z wyraźną dominantą szarości przykuwa uwagę oszczędną kolorystyką, symboliką i czystą formą, organizującą przestrzeń. III Nagrodę Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach Jury przyznało Sylwii Lis-Personie za zestaw prac w technice papieru ręcznie czerpanego, pt. „Bezładna materia w pustej przestrzeni” i „Bezładna materia w pustej przestrzeni 1”, odnoszących się do świata realnego, aczkolwiek abstrahujących, stanowiących ciekawą formę wypowiedzi kreowanej plamami barw i odważnych linii. (…)

Katarzyna Pisarczyk, fragment wstępu do katalogu

Wielkość czcionki