W Galerii TDK przygotowana została wystawa rzeźb i obrazów Stanisława Dziubaka pt. „Splecione”.  Będzie ją można oglądać do końca czerwca.

Stanisław Dziubak tworzy niepowtarzalne, unikatowe formy rzeźbiarskie. Nawiązują do natury, wywodzą się od niej bezpośrednio, zyskując nowy wymiar dotknięte ręką artysty. Zoomorficzne, floralne, niemal abstrakcyjne kształty konstruuje z misternych splotów. Z uważnością, zrozumieniem, szacunkiem i należną powagą zręcznie formuje materię nadając jej nieoczywisty charakter. Obok rzeźb na wystawie eksponowane są obrazy. Artysta tworzy je łagodnie wyginając materiał  w formę  łuku, innym razem  stosując ostre, zrytmizowane kształty wychodzące poza pole obrazowe i wbijające się dynamicznie w przestrzeń. Naturalna wielobarwność wikliny wybrzmiewa na brązowym, zielonym, niebieskim tle, odcieniach  ziemi, nieba, wody i słońca. Stanisław Dziubak sięga do natury kontemplując ją. Jest ona ciągłym źródłem inspiracji. Realizacje twórcy  spotykamy w przestrzeni miast, parków, ogrodów. Tam, targane wiatrem, oświetlane zmiennym światłem słonecznym, zraszane deszczem są spójne z przyrodą. Przeniesione do przestrzeni galeryjnej zyskują nowy wymiar, dialogują wchodząc  ze sobą w interakcje. Instalacje z witek, gałęzi, niepowtarzalne rzeźby z wikliny wypełniają galerię zapachem, który przypomina o pochodzeniu tworzywa –  wprost z natury.

 

Stanisław Dziubak

Urodzony w 1955 r. w Żelechowie. Absolwent PLSP Nałęczów, dyplom z plecionkarstwa w 1975 r. Od 1975 r. projektant w Spółdzielni Wikliniarskiej „Jedność” w Rudniku nad Sanem. Od 1983 roku instruktor plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Tarnobrzegu, obecnie Tarnobrzeski Dom Kultury, gdzie jest kierownikiem Działu Wydawnictw, Promocji i Informacji. W 2001 r. na podstawie prac i dorobku artystycznego zostaje przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2000 do 2018 r. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. Propagator wikliny w sztuce, autor warsztatów wikliniarskich, wykładowca Narodowego Centrum Kultury, a następnie Stowarzyszenia „Akademia Łucznica”. Organizator ponad 50 plenerów artystycznych krajowych i międzynarodowych. Uczestnik 3 Festiwali Wikliny w Danii, 3 Międzynarodowych Plenerów Wikliny Artystycznej na Ukrainie i 2 Międzynarodowych Festiwali Tkaniny Artystycznej w Krakowie. Kurator w ukraińsko-polskim Art-projekcie „Drzewo życzeń” w Koktebelu na Krymie, 2011. Komisarz „I Międzynarodowego  Pleneru Rzeźby Ogrodowej „SALIX” – Ogród Botaniczny – Lwów 2013 i Pleneru Wikliny Artystycznej – Podhorce 2016, Ukraina. Twórca wielu obiektów plenerowych z wikliny. Autor 28 wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureat 7 nagród w profesjonalnych konkursach plastycznych, 2 nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia i całokształt dorobku w dziedzinie kultury i sztuki.

 

Wielkość czcionki