W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury można już oglądać nową wystawę. Swoje malarskie prace tym razem prezentuje Karolina Bednarska. Wystawa będzie otwarta do końca sierpnia. Zapraszamy.

 

Karolina Bednarska MALARSTWO

Galeria Tarnobrzeskiego Domu Kultury

lipiec – sierpień 2020

 

Karolina Bednarska, tarnobrzeżanka,  urodziła się w 1988 r. w Przeworsku. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie o specjalności reklama wizualna. Studiowała grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Dyplom realizowała w pracowni fotografii dr Beaty Długosz oraz w pracowni linorytu profesora Jana Bujnowskiego. Uprawia malarstwo, grafikę i fotografię.

Artystka jest autorką ekspresyjnych obrazów w technice akrylu. Tworzy malarstwo rodzajowe, portrety (autoportrety), pejzaże. Między nimi znajduje się cienka, nieuchwytna granica. Natura stanowi tło portretów, czasem walczy z nimi o prymat w obrazie. Malarka operuje wielobarwną, rozwibrowaną, ekspresyjną plamą barwną. Niekiedy na płaszczyźnie wybrzmiewa przeskalowana forma, tworzona zdecydowanym ruchem i szerokim duktem pędzla. W efekcie powstają dekoracyjne panneau z efektami luministycznymi. Autorka afirmuje piękno natury nie odtwarzając jej wiernie. Kolorem i światłem zróżnicowanym temperaturowo buduje nastrój i porę roku.

Portrety dorosłych i dzieci osadzone w pejzażu, wyłaniają się z bujnego, floralnego tła. Portretowani są ufni i swobodni, czasem zatopieni w intymnym, tajemniczym świecie. Prawie nie widzimy ich twarzy. Bujna natura pochłania człowieka, następuje całkowite ich zespolenie. Panuje wszechobecny nastój  ciszy i spokoju – swoistego sacrum codzienności. Postacie zatopione są w świecie prostej, przyjemnej zwyczajności: chłopiec głaska psa, śpi, dziewczynka siedzi swobodnie w leżaku, chłopiec i mężczyzna przysiedli na trawie. Ich uwagę przyciąga artystka – matka i żona. Dzięki emocjonalnej więzi uwolnione zostały pokłady matczynej czułości  w spojrzeniu na dzieci, naturalność i tkliwość. Swoboda i bliskość wypełniają efemeryczne chwile. To zapis wzajemnych relacji i emocji, emanacja spokoju, nastroju i światła i ciszy.

Komisarz wystawy Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska.