Czwartki w Tarnobrzegu spędzamy przy dźwiękach organów. Tym razem festiwalowym gościem będzie organista Adam Klarecki z Włocławka.

Będzie to już trzeci koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. 16 lipca organizatorzy zapraszają do kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Wystąpi znakomity organista Adam Klarecki. Artysta sam jest organizatorem wielu koncertów i festiwali organowych w swojej okolicy – Włocławku i Chełmnie. Często występuje także za granicą – m.in. we Włoszech, Finlandii, czy w Niemczech. Podczas jego tarnobrzeskiego koncertu usłyszymy utwory L.N. Clérambaulta, J.S. Bacha, J. Brahmsa, F. Mendelssohna, J. Alaina, a także „Boga Rodzicę” ze zbioru „Pieśni naszego kościoła” Stanisława Moniuszki.

Początek koncertu o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.

Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber Poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. Św. Barbary, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.

 

Adam Klarecki urodził się w 1969 roku w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Państwową Szkołę Muzyczną II st. ukończył w klasie Jana Adamowicza w Wałbrzychu. Studia na wydziale instrumentalnym odbywał w Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dyplom uczelni uzyskał w 1994 roku. Brał udział w licznych kursach interpretacji organizowanych przez uczelnie muzyczne. Swoją działalność koncertową rozpoczął w 1993 roku. Prowadzi ją w kraju i za granicą (Włochy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Niemcy). Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Jest organizatorem cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe” we Włocławku. Należy do inicjatorów festiwalu organowego w kościele farnym w Chełmnie, bierze udział w organizacji koncertów organowych w innych kościołach regionu. W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jesienią 2011 roku nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów katedry we Włocławku.

 

PROGRAM

16.07 (czwartek), godz. 19.00, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Serbinów)

Adam Klarecki – organy (Włocławek)

***

Louis-Nicolas Clérambault (1676-1749) – Suite du deuxième ton

– Plein jeu

– Duo

– Trio

– Basse de Cromorne

– Flûtes

– Récit de Nazard

– Caprice sur les grands jeux

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – „Herzlich tut mich verlangen” BWV 727

Stanisław Moniuszko (1819-1872) –  “Boga Rodzica” ze zbioru “Pieśni naszego kościoła”

Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium i fuga a-moll

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – VI Sonata Organowa d-moll op. 65

(Chorał z wariacjami • Fuga: Sostenuto e legato • Finał: Andante)

Jehan Alain (1911-1940) – Litanies

Wielkość czcionki