Zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, po raz dziewiąty organizowanej w całej Polsce przez Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja jest szczególna, odbywa się głównie w Internecie. Także na profilu Facebook TDK publikujemy propozycje wydarzeń, w których można uczestniczyć.

19 kwietnia obchodzić będziemy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od 9 lat w tym dniu organizowana jest akcja Żonkile. W tym roku włącza się w nią także Tarnobrzeg.

Akcję Żonkile wspierają nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł. O tym dlaczego trzeba pamiętać o powstaniu i ludziach, którzy mieli odwagę, by walczyć o swoją wolność mówią: Bartosz Bielenia, Mariusz Szczygieł, Kayah.

Organizatorzy w tym roku pragną nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

 

 

Jak włączyć się w akcję?

* Przypnijcie papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Poniżej publikujemy szablon do pobrania, na bazie którego możemy wykonać kwiatek samodzielnie w domu. Następie zachęcamy do opublikowania zdjęć z Waszymi żonkilami w mediach społecznościowych. Opatrzcie je hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Szablon żonkila

 Poniżej możecie znaleźć wideoinstrukcję jak wykonać żonkila krok po kroku:

 

* Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką opublikowaną na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

* Oglądajcie wydarzenia, które w formie online przygotowali organizatorzy.

O kobietach powstania możemy posłuchać między innymi podczas filmowego oprowadzania „W sukience i w mundurze” czy dyskusji „Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle”. Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego i Zalmena Mlotka. Swoją historią podzieli się Krystyna Budnicka. Odbędą się także premiery filmów animowanych, słuchowisk i opowiadań przeznaczonych dla dzieci. Materiały zostały przygotowane z dbałością wrażliwość małych odbiorców, w formie opowieści. Będą to m.in.: słuchowiska na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu “Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Muzeum Polin:

PROGRAM

Online będzie można także uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach. O 12.00 odbędzie się bowiem także transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta.

 

 

Wielkość czcionki