Tajemnice, polityka, intrygi – to były wieczory pełne emocji! Owacjami na stojąco zakończyły się premierowe spektakle Teatru Czwartek w TDK.

Teatr Czwartek działający pod skrzydłami Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprezentował swoje najnowsze dzieło – spektakl „Psycho-Tera-Polityka” („Senator, kobiety i inne tajemnice państwowe”) wg scenariusza D.W. Rettingera. 17 i 18 czerwca odbyły się pokazy premierowe, które wzbudziły prawdziwy entuzjazm i owacje publiczności. Aktorzy: Maja Brzeska, Agata Szymańska, Marcin Raś i Mateusz Załuska zaprezentowali pełen profesjonalizm i zaserwowali tarnobrzeżanom rozrywkę na najwyższym poziomie. Widzowie dziękowali im brawami na stojąco.

Spektakl został przygotowany w czasie bardzo trudnym, bo w okresie zamknięcia pandemicznego. Próby były kilkakrotnie przerywane wprowadzanymi obostrzeniami, częściowo odbywały się online, trudno było ustalić termin premiery. Kiedy jednak instytucje kultury nareszcie zostały otwarte, Teatr był gotowy do zaprezentowania efektów swojej pracy szerszej publiczności.

Tematyka spektaklu dotyka kwestii polityki, korupcji i stanowi gorzką refleksję nad stanem demokracji. Ale to wcale nie oznacza, że zaprezentowano ciężkostrawne, śmiertelnie poważne widowisko. Pełno tu bowiem zaskakujących zwrotów, akcja biegnie wartko, prawdziwą frajdę dla widza stanowi wyłapywanie niuansów i aluzji wplecionych w dialogi (nie tylko przez autora scenariusza, ale także przez samych aktorów). I ta zaskakująca feministyczna puenta! Do tego fantastycznie zagrane, realistyczne i brawurowo zagrane role. Wszyscy aktorzy dali prawdziwy popis swoich umiejętności. Widzowie podkreślali, iż trudno uwierzyć, że był to spektakl grupy amatorskiej.

Warto podkreślić także, że reżyseria spektaklu była zbiorowa. Kierownikiem i opiekunem artystycznym Teatru Czwartek jest instruktor TDK dr Sylwester Łysiak.

Teatr Czwartek planuje już kolejne występy w okolicznych domach kultury.

rd

Fot. Radek Delimata Radfoto