Zapraszamy do Galerii TDK na wyjątkową wystawę. Ślicznotki, ptaszki, lasowiackie wzory. Są to prace wykonane w technice batiku, których autorką jest Anita Ryba. 

Artystka  pochodzi ze Stalowej Woli, mieszka w Bojanowie w powiecie stalowowolskim. Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie w dziedzinie haftu, koronki i tkaniny. Sztuki rękodzielnicze rozwijała w Stowarzyszeniu Akademia Łucznica. Tam też poznała zasady tworzenia woskiem pszczelim. Od 2008 roku tworzy w technice Batiku. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w regionie, jak i zagranicą. Jest rękodzielniczką, regionalistka i badaczką kultury lasowiackiej, a w szczególności plastyki obrzędowej lasowiaków. Prowadzi Spółdzielnię Socjalną Łęgowianka, w której projektuje i wykonuje stroje ludowe naszego regionu oraz prowadzi warsztaty rękodzielnicze. Za swoją pracę została nagrodzona przez Zarząd Powiatu Stalowowolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w kategorii „Animator Kultury 2013”.

Na wystawie prezentujemy cykle: „Ptaki i ptaszki” – seria inspirowana zabawką i wzornictwem  ludowym. Powstała w 2012 roku, po raz pierwszy zaprezentowana w Jarocinie. „Lasowiackie Inspiracje” – batiki powstałe pod wpływem prac nad strojami ludowymi i fascynacji wzornictwem kolbuszowsko-raniżowskim. Seria została zaprezentowana po raz pierwszy w Bojanowie w 2015 roku. „Ślicznotki” to cykl prac inspirowanych ciałem kobiety, która w subtelny sposób przedstawia swe piękno. Prace premierowo zaprezentowane zostały na wystawie w Stalowej Woli w 2017 roku. „Jesiennie” inspiracją do powstania serii stały się barwy jesiennego popołudnia. Wykonane w 2018 roku debiutują na wystawie w Galerii TDK.

Pozostałe prace to zabawa barwą i kształtem, gra światła i koloru na tkaninie.