To instrument dla ambitnych. Ale jakże spektakularny! Zachęcamy do nauki gry na saksofonie w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Nie wiesz, czy podołasz? Najpierw przeczytaj tekst, a potem przyjdź do nas. Istnieje nawet możliwość wypożyczenia instrumentu. 

O saksofonie, jazzie i pięknej linii

Historia saksofonu, w przeciwieństwie do większości instrumentów, nie jest długa. Nie ma on wcześniejszych odpowiedników, na których bazowałaby jego konstrukcja. Instrument nosi nazwę od nazwiska jego wynalazcy – Belga Adolpha Saxa. Zaprezentował go w Paryżu w roku 1844, gdzie ówcześni konstruktorzy instrumentów zachwycili się jego barwą i nieznanymi dotąd możliwościami. Od tamtego czasu wciąż udoskonalany instrument cieszy się coraz większą popularnością.
Co wyjątkowego ma w sobie saksofon, że urzeka tak wielu słuchaczy? Jest przede wszystkim uniwersalny i choć kojarzy się z jazzem, bardzo dobrze wpasuje się również w brzmienie muzyki popowo-rockowej. Jest to podstawowy instrument orkiestr dętych, ostatnio doceniony również przez muzykę symfoniczną. Jest instrumentem wymagającym, technicznie trudnym, ale też niepowtarzalnym, spektakularnym i – oprócz jego walorów muzycznych – niezwykle widowiskowym.
Od początku istnienia wyprodukowany w tysiącach egzemplarzy przez czołowe firmy branży muzycznej m.in. Yamaha, Selmer, Buffet. Obecnie producenci saksofonów, z uwagi na niesłabnącą popularność instrumentu prześcigają się we wzornictwie oferując np. saksofony o różnej kolorystyce, ozdobione grawerem, czy też  niezwykle popularne w środowisku mistrzów instrumentu  saksofony w kolorze matowym. Prawdziwe cacka!

Do podstawowych i najpopularniejszych odmian saksofonów zaliczają się: sopranowy, altowy, tenorowy oraz baryton.

Jak i kiedy zacząć grać na saksofonie??

Najlepiej od razu! Naukę gry na saksofonie można zacząć w każdym wieku, gdyż to nie wiek, a ilość ćwiczeń decyduje o tym jak gramy.

Jaki instrument wybrać? Otóż szkoły uczą, że saksofon altowy jest łatwiejszy niż tenorowy, więc częściej polecany jest do nauki, ale to nie jest regułą. Jeśli ktoś posiada saksofon tenorowy w domu, może zacząć naukę właśnie od takiego. Saksofon sopranowy i barytonowy to raczej skrajne saksofony, dużo trudniejsze, więc łatwo się zrazić do nauki. Ale najważniejsze, by po prostu ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć..
Wybór marki instrumentu zależny jest od budżetu jakim dysponujemy. Najważniejsze jest, aby instrument był sprawny, dlatego przed zakupem używanego instrumentu, warto poprosić fachowca, by go sprawdził. Także my w TDK-u możemy w tym pomóc.

Choć początki są bardzo trudne, wytrwałość i cierpliwość gwarantuje sukces!

Najbardziej znani saksofoniści

Wszechstronność  saksofonu sprawia, że wielu młodych ludzi sięga właśnie po ten instrument. Największymi saksofonistami świata byli: John Coltrane, Charlie Parker, Sonny Rollins, Joe Henderson czy Lester Young. A wśród muzyków polskich m.in. Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, czy Krzysztof Urbański.

Mogłoby wydawać się, że saksofon to instrument męski, ale nic bardziej mylnego! Coraz częściej po ten instrument sięgają kobiety. Candy Dulfer to holenderska saksofonistka altowa, która podbiła listy przebojów, została nominowana do Grammy i współpracowała  z takimi gwiazdami jak Pink Floyd, Prince, a także Madonna.  Na pewno znasz to nagranie, słynne „Lily was here” w wykonaniu Candy Dulfer i Davida Stewarda: ZOBACZ.

Candy  stała się inspiracją dla innych kobiecych instrumentalistek, takich jak Pamela Williams i Mindi Abair. W Polsce jedną z najbardziej rozpoznawalnych saksofonistek jest Areta Chmiel, która zadebiutowała swoim występem w programie „Must be the music”: ZOBACZ Marzy nam się taki występ podopiecznych na tedekowej scenie… Kto się odważy?

 ***

Ciekawostki

  • Choć saksofon wykonany jest niemal w całości z metalu zaliczany jest do grupy instrumentów drewnianych , a to dlatego, że posiada w ustniku niewielkich rozmiarów drewniany stroik.
  • Carlo Aguilera, Hiszpan, zasłynął na całym świecie tym, że przeszedł 12-godzinny zabieg mózgu, podczas którego lekarze usuwali mu nowotwór, a on zabawiał ich grą na saksofonie. Po operacji Carlos przyznał się do tego, że improwizacja pozwoliła mu zapomnieć o tym, że właśnie przechodził trepanację czaszki… Jak powiedział – wyobrażał sobie wspaniałe widoki plaży i surfowanie…
  • W 2019 roku Norweg Hakon Erlandsen wykonuje pierwszy „koncert” na szczycie Mount Everestu i tym samym zdobywa światowy rekord – najwyżej zagranego koncertu.
  • Leszek Nowotarski przedstawił 50 faktów i mitów związanych z saksofonem: KLIK Warto obejrzeć!

Opracowanie: Katarzyna Dereń

 

Przypominamy, że w Tarnobrzeskim Domu Kultury można rozpocząć grę na saksofonie, a także na flecie poprzecznym. Instruktorką jest Katarzyna Dereń.

Istnieje możliwość wypożyczenia Instrumentu.

Więcej informacji: tel. 15 822 74 97.

 

 

 

Wielkość czcionki