Tarnobrzescy Dominikanie oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, przy współpracy Tarnobrzeskiego Domu Kultury zapraszają na dwa finałowe koncerty cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”.

Pierwszy z nich odbędzie się w kościele OO. Dominikanów w sobotę 13 listopada o godzinie 19.00. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus” z koncertem pt. CANTIGAS DE SANTA MARIA (XIII w.) W programie znajdą się średniowieczne, galicyjsko – portugalskie pieśni maryjne z czasów Alfonsa X, króla Kastylii. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego I Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus”, który tworzą:  Tymoteusz Dorda – śpiew, fidel, Piotr Flis – harfa romańska, flet, kierownictwo artystyczne, Jakub Kabus – śpiew, symfonia, bendir, Sławomir Witkowski – śpiew, lutnia zajmuje się wykonywaniem muzyki średniowiecznej, przede wszystkim wokalnej. W jego repertuarze znajdują się zarówno pieśni religijne, jak i świeckie, pochodzące z wielu zbiorów, m.in. Laudario di Cortona, Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell. W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety podłużne, harfa romańska, citola, lutnia, symfonia oraz instrumenty perkusyjne: riq, bendir.  Zespół koncertuje w całej Polsce, a także poza granicami kraju. Brał udział w takich wydarzeniach, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Salve Regina” w Wigrach, IV Międzynarodowy Festiwal im. Marcina Agricoli w Świebodzinie, IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu. Chętnie występuje również w muzeach i podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem wydarzeń historycznych. Spektakl Teatru HoM La Rosa z udziałem zespołu otrzymał w 2010 roku wyróżnienie za oprawę muzyczną na XXXVII Tyskich Spotkaniach Teatralnych. W 2008 roku „Scandicus” wydał płytę Laudario di Cortona nakładem wydawnictwa Multikulti. Druga płyta Bryd one brere, która ukazała się w 2013 roku po szyldem firmy  Folkers, zawiera utwory liryki świeckiej z XIII wieku. Nagrania zespołu były prezentowane w polskich rozgłośniach radiowych. Najnowsza publikacja z 2020 roku z udziałem instrumentalistów Zespołu to płyta Scholi „Una Voce” zatytułowana Tota pulchra es z pieśniami maryjnymi. Na 25 listopada zaplanowana jest premiera płyty z utworami ze zbioru Cantigas de Santa Maria, która zostanie wydana przez CD Accord.

Natomiast w niedzielę 14 listopada br. na Zamku Dzikowskim o godzinie 19.00 – przeniesiony z 3 listopada mistrzowski koncert muzyki dawnej pt. „LONTANANZA CRUDEL…”, podczas którego zabrzmią barokowe kantaty włoskie na sopran i basso continuo w wykonaniu światowej sławy artystów. W programie znajdą się XVIII-wieczne kompozycje G.F.Haendla i T. Albinoniego, a także utwory instrumentalne kompozytorów takich jak A.Vivaldi, G.B.Vitali, B. Marcello, D. Scarlatti.” Wykonawcy koncertu będą: Olga Pasiecznik – sopran, Mark Caudle – wiolonczela barokowa  i Władysław Kłosiewicz – klawesyn.  Koncert  ten dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Szczegóły tego wydarzenia można znaleźć tutaj: KLIK.