19 kwietnia przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. To dzień pamięci o tamtych wydarzeniach i ludziach, którzy odważyli się walczyć z okupantem. Także Tarnobrzeg włącza się w tę akcję. Będziemy rozdawać żonkile. Zachęcamy też do udziału w działaniach online.

Uczcij z nami 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się do akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, uczestnicz w wydarzeniach zarówno online jak i offline, które przygotował główny organizator obchodów – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tarnobrzeski Dom Kultury i mieszkańcy naszego miasta także włączają się w tę akcję. W Tarnobrzegu będziemy rozdawać symboliczne żonkile. Znajdziesz nas 19 kwietnia od godz. 12.00 na placu Bartosza Głowackiego.

Można także włączyć się w obchody indywidualnie wykonując żonkile. Jak to zrobić? Poniżej szablon do ściągnięcia.

szablon PL

A instrukcję znajdziecie tutaj:

Nasze właśnie powstają:

W tym roku motywem przewodnik akcji jest miłość. Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Aleksandra Popławska, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Gonciarz.

Podkreślimy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych. (www.polin.pl)

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum i #MuzeumPOLIN.

Pełny program tegorocznych obchodów znajdziecie na stronie Muzeum POLIN: KLIK

W jakich wydarzeniach online organizowanych przez Muzeum POLIN możecie wziąć udział? Oto propozycje:

Czy w getcie była miłość? Wprowadzenie Franciszka Bojańczyka

19 kwietnia, godz. 10.00, Facebook i YouTube

Franciszek Bojańczyk opowie między innymi o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także o Poli Lifszyc, która pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.

 

Relacja spod pomnika

19 kwietnia, godz. 12.00, Facebook

 

Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman – miłość bojowników we wspomnieniach Eyal Menashes Cukierman

19 kwietnia, godz. 20.00, Facebook Friends of POLIN

Zapis rozmowy prowadzonej w języku angielskim z angielskimi napisami.

Z Eyal Menashe Cukierman, wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaka Cukiermana rozmawiać będzie prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Główna Kuratorka Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022

20 kwietnia, godz. 18.00, Facebook

Niemal dokładnie w setne urodziny Aliny Margolis Edelman wspomną ją jej przyjaciele i rodzina. Spotkanie transmitowane na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum POLIN.

 

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

19 kwietnia, premiery literackie – reportażu Anny Bikont, opowiadań Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza.

 

20 kwietnia, premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży, Facebook Centrum Edukacyjne i YouTube

godz. 9.00, opowiadanie „Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza czyta Ambasador akcji Żonkile, piosenkarz Andrzej Piaseczny

godz. 12.00, opowiadanie „Prawdziwi przyjaciele” Marcina Szczygielskiego czyta aktorka Eliza Rycembel