Szczegóły na plakatach:

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury prezentowana jest ekspozycja  przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981 roku.  „Kopalnia strajkuje…” – strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13 – 16 grudnia 1981 r. Na  planszach opowiedziana jest historia kryzysu, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80, powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności”,wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie” zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni „Wujek”. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę. Zostały na nich umieszczone krótkie wypowiedzi członków rodzin dotyczące tej tragedii, wzbogacone o archiwalne, prywatne zdjęcia tych osób.

Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) „Wujek”. Zaprezentowano na niej wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.

komisarz wystawy: Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

Fotogaleria z wernisażu wystawy i spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń w dniu 6 listopada 2018 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Fot. A. Chwałek

Wielkość czcionki