W szczególnym czasie, gdy „zostajemy w domu” Galeria Tarnobrzeskiego Domu Kultury przenosi się do wirtualnego świata. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć wstecz na początki wyjątkowego cyklu „Elle a créé”.

Elle – ona: kobieta, matka, przede wszystkim artystka, twórczyni plakatów, obrazów, ilustracji (książkowej, prasowej, modowej), komiksów, grafiki, ceramiki.

„Elle a créé” to odrębny koncept autorski. Przygotowanie ekspozycji to ustalenia, rozmowy, nieraz trudne wybory, czasem kompromisy. Wystawom towarzyszą wernisaże, z niepowtarzalną okazją rozmowy z Twórczynią. Każde wydarzenie wiąże się z przygotowaniem folderu i unikatowego plakatu, stworzonego przez Artystkę tylko dla nas i tylko dla tej ekspozycji. Ich kolekcja jest już pokaźna – można ją podziwiać na naszej stronie tutaj.

Impulsem do powstania cyklu stał się renesans polskiej ilustracji. Od kilkunastu lat zakwita na nowo, sięgając do wspaniałej tradycji lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Wydawane są  książki, powraca klasyka w nowym wydaniu, powstają blogi i galerie internetowe, rozwijają się portale społecznościowe, co sprzyja promocji twórcy.

Początki Galerii to wystawa Agaty /Endo/ Nowickiej z jej komiksowymi rysunkami pt. „Projekt człowiek”. Kolejna to Marianna Sztyma (dwukrotnie goszcząca w TDK) i jej obrazki komentujące codzienność, oraz ilustracje do „Akademii Pana Kleksa”, Bogna Sroka-Mucha, Magda Wolna portretująca przyjaciół. W 2012 r. premiera plakatów Katarzyny Boguckiej „Rady nie od parady”, niezmiernie popularny cykl powstający do dziś (artystka jest również  autorką logotypu TDK).

W 2014 r. wyjątkowy gość. W galerii wystawa ilustracji do książki  „Ucieszki Cieszka” i spotkanie z Ewą Stiasny, współwłaścicielką i współzałożycielką wydawnictwa „Dwie Siostry”, które odmieniło polski rynek książki.

W 2016 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ekspozycja (dzięki uprzejmości Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i Zuzanny Lipińskiej), rysunków Ha-Gi – Anny Gosławskiej-Lipińskiej, nestorki ilustracji. Ekspozycji towarzyszyła jednorazowa prezentacja filmu animowanego z rysunkami artystki, do którego  głosów użyczyli Beata Tyszkiewicz i Tomasz Lipiński. Wystawę otworzyła polska artystka awangardowa, wielka orędowniczka i strażniczka pamięci twórczości Ha-Gi Anna Niesterowicz.

W kolejnych latach prezentowaliśmy autorską porcelanę Janiny Myronowej i Magdaleny Pilaczyńskiej, która to stworzyła własną markę „Look At Me Plates”. Mogliśmy obejrzeć ilustracje Emilii Dziubak z jej „Pożyczalskimi”, Zofii Różyckiej – mistrzyni wypieków, rysunku i typografii, Natki Luniak czyli Kalimby, Magdaleny Pankiewicz, Anny Sobocińskiej, Jolanty Richter-Magnuszewskiej, Marty Konarzewskiej, Oli Cieślak, Agaty Królak, Joanny Gniady, Marianny Oklejak.

Obecnie w Galerii goszczą plakaty z nietuzinkowymi kobietami Gosi Herby i jej fantastycznie opowiedziany obrazkami antyczny świat. „Elle a créé” to także malarstwo Małgorzaty Stępniak, Janiny Myronowej, Lucyny Żak i Edyty Lisek.

Niejednokrotnie gościliśmy wystawy wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie: prof. Jana Marcina Szancera, Bohdana Butenko, Annę Kołakowską, Danutę Konwicką, Zbigniewa Lengrena, Marię Orłowską-Gabryś, Mirosława Pokorę i Teresę Wilbik, wszystko dzięki uprzejmości wydawnictwa „Dwie Siostry”. Zagościły również kultowe ilustracje do „Pippi”, „Muminków” i dzieł Jana Brzechwy, dzięki współpracy z „Naszą Księgarnią”.

Nie zapominamy o mężczyznach. W 2016 r. Daniel de Latour zaprezentował ilustracje do książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek i innych bohaterów” (wystawie towarzyszyły warsztaty dla tarnobrzeskich dzieci), a w 2014 r. Aleksandra i Daniel Mizielińscy autorską książkę  „MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”, która znalazła się na top liście “New York Timesa” i została przetłumaczona na ponad 20 języków.

Dotychczas odbyło się 26 wystaw pod znakiem „Elle a créé”. Ten cykl to często pierwszy kontakt młodego widza z ilustracją, ale też powrót starszych pokoleń do tych, zapisanych w pamięci. Idea jaka mu przyświeca, to spotkanie z najnowszymi trendami w sztuce, możliwość obserwacji stylistycznych, poszukiwań  znaków rozpoznawczych twórców, podążających od lapidarnej, oszczędnej, smukłej kreski po eksplozję plam, barw i zawiłości linii. Cykl jest otwarty, galeria gotowa na nowe spotkania i edukowanie kolejnych widzów.

Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska.