Tarnobrzeski Dom Kultury rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na zajęcia. Poniżej opisy poszczególnych pracowni oraz terminy spotkań. Do zobaczenia w TDK-u!

 

SZTUKI PLASTYCZNE

DZIECIĘCY ART KLUB czyli pracownia plastyczna

Dzieci 7-10 lat

Zapraszamy do twórczego zajmowania się sztuką. Podczas zajęć dzieci w formie zabawy poznają rozmaite techniki plastyczne (rysujemy, malujemy, wycinamy, rzeźbimy). Działamy w profesjonalnej pracowni, zwiedzamy wystawy w Galerii TDK i poznajemy świat artystów oraz ich dokonania. Dzieci biorą też udział w konkursach plastycznych, organizowane są warsztaty z ciekawymi gośćmi. Odkrywanie świata sztuki i radość tworzenia pozwalają na ukształtowanie kreatywnego otwartego człowieka. Zajęcia w Art Klubie to pierwszy krok do wyzwolenia twórczej ekspresji dziecka.

Efekty pracy uczestników prezentowane są w Galerii TDK, specjalnie dla nich organizujemy uroczysty wernisaż.

Zajęcia prowadzi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

Spotkanie organizacyjne: 21 września (poniedziałek) o godz. 16.30.

 

KALEJDOSKOP – plastyczne (i nie tylko) zajęcia kreatywne NOWOŚĆ

Dzieci od 10 lat i młodzież

Zapraszamy na pasjonującą wyprawę w świat wyobraźni, gdzie podczas działania będziemy rozwijać wrażliwość na piękno. Celem naszych zajęć będzie pobudzenie wrażliwości estetycznej dzieci. Rozwijanie kreatywnego myślenia o kolorach, materiałach i fakturach. Nasze zajęcia mają na celu stworzenie możliwości swobodnego wypowiadania wrażeń i uczuć w różnych formach artystycznych. Będziemy rozwijać indywidualne pasje, rozmawiać, tworzyć prace w różnych technikach, dobrze się bawić. Pomiędzy sztuką, malarstwem, muzyką, a literaturą będziemy dzielić się odczuciami i emocjami. Czeka nas wspaniała przygoda!

Zajęcia poprowadzi Karolina Bednarska

Spotkanie organizacyjne: 7 października (środa), godz. 15.30

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

Dorośli i młodzież

Uczestnicy będą zdobywać lub rozwijać praktyczne umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa, poznawać wybrane techniki plastyczne. Proponowane tematy warsztatów: martwa natura, pejzaż, postać i architektura. Celem tych warsztatów jest także twórcze, wspólne spędzenie czasu. Głównie w pracowni, ale w planie są także plenery, czy inne projekty plastyczne, zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Będzie to też niepowtarzalna okazja do doskonalenia własnego warsztatu pod okiem niezwykle twórczej malarki. Prowadząca zajęcia Marta Lipowska to uznana artystka, która prezentowała swoje obrazy na prestiżowych wystawach w Polsce i zagranicą. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w wielu miejscach na świecie.

Zajęcia prowadzi Marta Lipowska

Spotkanie organizacyjne: 30 września (środa), godz.18.00

 

ŚPIEW

Chórek „ŁAPU-CAPU”

 dzieci 6 – 13 lat

Uczestnicy poznają świat muzyki i piosenki. Podczas zajęć dzieci kształtują wyobraźnię muzyczną, uczą się podstaw śpiewu i interpretacji piosenek. Muszą się nauczyć także pracy w grupie. Pracują z mikrofonem i z wykorzystaniem profesjonalnych podkładów muzycznych. Program jest dostosowany do wieku i możliwości uczestników. Udział w zajęciach rozwija wrażliwość muzyczną, wyobraźnię, umiejętności wyrażania siebie. Istotnym elementem zajęć jest przygotowanie chórku do prezentacji na scenie.

Zajęcia prowadzi Anna Pintal

Spotkanie organizacyjne: 24 września (czwartek)

godz. 16.00 dzieci 6-9 lat,

godz. 16.30 dzieci 10-14 lat

 

STUDIO PIOSENKI

młodzież

Działa od kilkunastu lat wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Zajęcia mają na celu rozwój talentu i osobowości. Uczestnicy zdobywają wiedzę i  rozwiną swoje umiejętności wokalne. W czasie zajęć uczą się jak interpretować piosenkę poprzez prace nad tekstem, intonacją i frazowaniem, doskonalić swój warsztat poprzez ćwiczenia emisyjne, artykulacyjne, oddechowe, dykcyjne. Zajęcia warsztatowe stanowią punkt wyjścia dla opanowania repertuaru obejmującego różnorodne stylistyki i formy.

Zajęcia prowadzi Anna Pintal

Spotkanie organizacyjne: 24 września (czwartek)

godz. 17.30 dzieci i młodzież od 14 lat

 

TEATR

Teatrzyk MAGIK

dzieci 7-14 lat

Zapraszamy dzieci do odkrywania tajników teatru i wspaniałej zabawy podczas całorocznych warsztatów teatralnych grupy MAGIK. W trakcie zajęć dzieci uczą się wyrażania emocji, rozwijają pasje i odkrywają swoje mocne strony. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się z jakich elementów składa się spektakl teatralny i co potrzebne jest do jego realizacji. Dzieci tworzą własne przedstawienie, a także poznają szereg technik teatralnych, zasady poprawnej wymowy, pracują nad ruchem scenicznym, mimiką, gestami, oddechem, dykcją.

Zajęcia prowadzi: Agnieszka Mroczka

Spotkanie organizacyjne: 23 września (środa)

godz. 16:30 grupa I (kl. I-IV)

godz. 17:00 grupa II (kl. V-VIII)

 

MŁODZIEŻOWY TEATR AMATORSKI

młodzież od 14 lat

Grupa młodych osób szukających na scenie możliwości wyrażenia siebie. W trakcie prób odbywają się teoretyczno-praktyczne ćwiczenia z kultury żywego słowa, gestu i ruchu scenicznego. Uczestnicy nabywają umiejętności dialogowania etiud scenicznych, poznają różne techniki teatralne. Działania teatralne to nie tylko zabawa, przygoda, ale także nawiązywanie dobrych relacji z rówieśnikami, budowanie przyjaźni. Finalnym, rocznym działaniem teatralnym jest wspólne przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego.

Zajęcia prowadzi dr Sylwester Łysiak.

Spotkanie organizacyjne: 8 października (czwartek) o godz.15.30

 

Teatr CZWARTEK

Dorośli

Uczestnicy zajęć mogą rozwijać swoje pasje artystyczne, pracując nad dykcją, gestem i ruchem scenicznym oraz budowaniem sytuacji dialogowych. Rezultatem prób jest przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego. Teatr „Czwartek” działa od 2013 roku. W czasie swojej działalności zaprezentował na scenie wiele przedstawień, które zawsze gromadzą szeroką publiczność. Były także spektakle wyjazdowe, na zaproszenie innych instytucji kultury w regionie. Grupa teatralna to pasjonaci, ludzie zakochani w teatrze, otwarci na nowe wyzwania oraz nowych aktorów.

Zajęcia prowadzi: dr Sylwester Łysiak

Spotkania: czwartki, godz. 17.00

 

MUZYKA

NAUKA GRY NA GITARZE, KONTRABASIE

Młodzież od 11 lat i dorośli

  • gitara akustyczna i elektryczna – poziom podstawowy
  • gitara basowa – poziom podstawowy i zaawansowany
  • kontrabas – poziom podstawowy

Zajęcia mają na celu opanowanie gry na wyżej wymienionych instrumentach w obrębie stylistyki rozrywkowej, rockowej i jazzowej. Umiejętności praktyczne uzupełnione będą o wiedzę z teorii muzyki: skale, harmonia itp. Zajęcia odbywają się w formie indywidualnych spotkań, dzięki czemu ich poziom i tempo nauki zostanie dostosowane do uczestnika. W zajęciach mogą wziąć udział osoby dorosłe i młodzież, zarówno już grające na instrumentach, jak i te, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Gra na instrumencie uczy systematyczności, rozwija wyobraźnię, pomaga w ćwiczeniu pamięci i ułatwia naukę w szkole. Przede wszystkim jednak daje wiele satysfakcji z działalności artystycznej.

Zajęcia prowadzi Marian Zych

Wstępne przesłuchanie: 22 września (wtorek), godz.17.00

 

NAUKA GRY NA SAKSOFONIE I FLECIE POPRZECZNYM NOWOŚĆ

Dzieci od 8 lat, młodzież i dorośli

Podejmij wyzwanie i naucz się grać na saksofonie lub flecie poprzecznym – instrumentach, które nie należą do najprostszych, ale są niezwykle efektowne i gra na nich daje wiele satysfakcji. Można grać w orkiestrze, wybrać repertuar klasyczny, ale też świetnie taka muzyka zabrzmi na rockowym koncercie, czy w lirycznej balladzie. Możliwości są nieograniczone.

Gra na instrumencie ćwiczy pamięć, uczy systematyczności i buduje pewność siebie. Dziecko uczy się dyscypliny, skupienia uwagi i osiągania zamierzonych celów. Młody muzyk rozwija pamięć werbalną, zdolności manualne, a przez to także potencjał intelektualny. Dzięki temu osiąga lepsze wyniki w nauce szkolnej.

Zajęcia będą się odbywać w trybie indywidualnym, dzięki czemu materiał będzie dostosowany do tempa i możliwości każdego ucznia. Zapraszamy osoby początkujące oraz tych, którzy grają i chcą doskonalić swoje umiejętności.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Dereń

Spotkanie organizacyjne: 22 września (wtorek), godz. 16.30

 

MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA

Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli – zarówno ci, którzy potrafią grać na instrumentach i zamierzają rozwijać swoje muzyczne pasje (lub zmienić instrument) oraz ci, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z muzyką i podjąć naukę. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanego instruktora, istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu.

Miejska Orkiestra Dęta to zespół o wieloletniej historii, z tradycjami. To grupa utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodymi, początkującymi członkami. Gra w takiej formacji rozwija umiejętności interpersonalne, pozwala rozwijać talent, otwiera na nowe doświadczenia, kształtuje charakter. Muzyk orkiestrowy zyskuje zatem prestiż i możliwość osobistego rozwoju. Orkiestra występuje podczas wszystkich ważnych uroczystości miejskich, ale także posiada repertuar rozrywkowy, który prezentuje podczas koncertów. Występuje także w innych miejscowościach na zaproszenie organizatorów różnych wydarzeń kulturalnych w regionie i nie tylko.

Kapelmistrz: Janusz Chabel

Spotkania: hala MOSiR, sala 123 – poniedziałki, godz. 16.00

 

MAŻORETKI

dzieci od 4 lat

Zajęcia o charakterze marszowo – tanecznym, z elementami akrobatyki i gimnastyki, rolsy (kręcenie, żonglerka) pałeczką – batonem. Jest to połączenie choreografii, tańca i pracy z rekwizytem. Wszystko na poziomie podstawowym, żeby każda dziewczynka znalazła swój rytm i elementy, które sprawią jej przyjemność. Zajęcia będą odpowiednie już dla kilkuletnich dziewczynek. Praca zostanie dostosowana do wieku i możliwości uczestników.

Taniec mażoretkowy kształci w uczestniczkach poczucie rytmu, koordynację ruchową, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność.

Mażoretki współpracują z orkiestrą, tańcząc podczas parad i marszów, ale także budują własną pozycję jako zespół.

Zajęcia poprowadzi Małgorzata Gronek

Spotkanie organizacyjne: hala MOSiR, sala 123, 23 września (środa), godz. 17.00

 

Konsultacje w zakresie sztuki filmowej i fotografii

Warsztaty  formy filmowej i fotograficznej, zagadnienia realizacji filmów. Ocena pomysłów i gotowych filmów i fotografii. Zapraszamy pasjonatów fotografii i sztuki filmowej młodzież i dorosłych.

Indywidualne konsultacje prowadzi Aleksander Dyl

 

Wielkość czcionki