„HOLOUBEK” – 30 Barbórkowa Drama Teatralna 2007
26.XI – 31.XII.2007 – duży i mały hall
ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Wystawa poświęcona Gustawowi Holoubkowi, legendzie polskiego teatru. Człowiekowi, którego działalność i wpływ wykracza daleko poza sam teatr. Jest próbą przypomnienia dokonań teatralnych Gustawa Holoubka – jego niezwykłej drogi artystycznej i jego dzisiejszych osiągnięć.

Przedmiotem ekspozycji są fotogramy wykonane przez czołowych polskich artystów fotografików. Wystawa towarzyszy 30 Barbórkowej Dramie Teatralnej.

kurator wystawy: Magdalena Kulesza,
opracowanie plastyczne: Krzysztof Kelm,
wystawa przygotowana o okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej Gustawa Holoubka.

holoubekplak

„HOLOUBEK” – 30 Barbórkowa Drama Teatralna 2007

„Holoubek” to tytuł wystawy towarzyszącej 30 Barbórkowej Dramie Teatralnej, która prezentowana będzie w dniach od 26 listopada do 31 grudnia w galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i poświęcona została Gustawowi Holoubkowi – legendzie polskiego teatru, którego działalność i wpływ wykracza daleko poza sam teatr. Postaci w teatrze polskim niezwykłej – niepodważalny autorytet i punkt odniesienia dla wszystkich, którzy tworzą teatr. Wystawa jest próbą przypomnienia dokonań teatralnych Gustawa Holoubka, jego niezwykłej drogi artystycznej i osiągnięć. Tworzą ją fotogramy ze zdjęć reporterskich oraz portrety Artysty autorstwa najwybitniejszych polskich fotografów. Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja fragmentów filmu dokumentalnego autorstwa Pani Małgorzaty Terleckiej – Reksnis, która jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i prowadzi ze studentami filologii polskiej seminarium nt. „Aktor, osobowość, proces twórczy”. Autorka filmu, nie tylko rozmawiała z Gustawem Holoubkiem o jego pracy i twórczości, ale sięgnęła także do archiwów i wykorzystała zachowane fragmenty ze spektakli z udziałem Holoubka. Często, prezentowane szerokiej publiczności po raz pierwszy.
W tym roku Gustaw Holoubek, dyrektor artystyczny, aktor i reżyser Teatru Ateneum w Warszawie obchodzi jubileusz 60 – lecia pracy artystycznej. Z kronikarskiego obowiązku warto przypomnieć, że na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury gościł sześciokrotnie i grał swoje głośne role z ostatnich lat: Rejenta Milczka w „Zemście”A. Fredry /1991/, Jana Kazimierza w „Mazepie” J.Słowackiego /1992/, Hrabiego Respekta w „Fantazym” J.Słowackiego /1994/, Wilhelma Furtwanglera w „Za i przeciw”Ronalda Harwooda /1995/, Shyloka w „Kupcu weneckim”W.Szekspira /1996/ i Jamesa Tyrone w „Zmierzchu długiego dnia”E.O`Neilla /1997/. Pamiętamy znakomitego „Króla Edypa” Sofoklesa, którego reżyserował i w którym wystąpił w roli… chóru. To było trzy lata temu…

Andrzej Wilgosz