Grafika – Agata Nowicka /Endo/ “NUDNE DZIEWCZYNY”
(Wystawa czynna w dniach 04.06-06.07.2008 r. – duży holl)

Agata Nowicka – rocznik 1976, ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, studiowała psychologię społeczną w warszawskiej SWPS. Współpracuje z :”Exklusivem”, „Gagą”, ELLE, , Lampą, Vivą, The New Yorkerem, Newsweekiem, Przekrojem, Wysokimi Obcasami, Twoim Stylem, Bluszczem, Empikiem, Polish Institutem Berlin, TVP Kulturą, TP SA innymi. Nawiązała współpracę z New Yorkerem

Autorka jest ilustratorką i rysowniczką komiksów. W 2001r założyła pierwszego w Polsce bloga rysunkowego. Endo-bohaterka rysunków to jej alter ego. Jednokadrowe komiksy są opowieściami pełnymi emocji, autoironicznego humoru, obyczajowych informacji. Są to historie wielu dziewczyn z dużych miast – Endo błyskotliwie i cierpko komentuje robienie kariery i zabawowe życie. Pod koniec 2006r. wydała album komiksowy “Projekt Człowiek” (Kultura Gniewu), w którym opowiedziała autobiograficzną historię o byciu w ciąży. W 2007 roku artystka wzięła udział w projekcie przygotowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego, komiksowej antologii “44”. Muzeum zaprosiło ją do współpracy obok innych rysowników młodego pokolenia. Październikowy PRESS umieścił ją na pierwszym miejscu w swoim rankingu najlepszych ilustratorów prasowych 2011r. Wyróżniono ją m.in. za “absolutny dar syntezy oraz plastyczną dosadność i akuratność, nietuzinkowe pomysły i charakterystyczny styl, za konsekwencję i zorganizowanie”. We wrześniu 2011, założyła agencję ilustratorów ILLO. Reprezentuje w niej swych ulubionych artystów młodego pokolenia polskiej ilustracji. W maju 2011 pojawiła się jej pierwsza publikacja w New York Times. W 2012 roku wysłała prace na konkurs American Illustration i jedna z nich – portret Roberta Kuśmirowskiego, który zrobiła dla Lampy, dostała się do ich publikacji. American Illustration Book vol 29. A Kuśmirowski pojawił się jeszcze jako ilustracja wywiadu z nią na stronie DazedDigital.

Prace jej pokazywane były m.in. w warszawskiej Zachęcie (2003r.), Baumgart Cafe (wystawa połączona z imprezą “Dziewczyny do kredek”, która zgromadziła autorki i wielbicielki dziewczyńskich komiksów), w krakowskim Teatrze38, wrocławskim BWA (2004r), podczas Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku (2004), w Pradze podczas Dni Polskiego Komiksu (2004), w Strasburgu na “8th St’art Contemporary Art Fair” (2004), a ostatnio w Uppsali podczas wystawy polskich artystek zatytułowanej “Dziennik Polki”.

Komisarz wystawy: Elżbieta Miśkiewicz