Łukasz Dziewic „REPORTAŻ Z PARYŻA” – fotografia
Galeria TDK, duży holl 7-31.VII.2008 r.

Rocznik 1988, ukończył liceum o profilu europejskim w Zespole Szkół im. Ks. St. Staszica w Tarnobrzegu. Paryż – miasto zakochanych, ośrodek mody, jedna z największych aglomeracji Europy. Fotografie Łukasza obrazują nam jednak coś więcej niż komercyjny wizerunek stolicy Francji. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam prace autora, przyszło mi na myśl, że pod symbolem wieży Eiffla kryje się coś więcej, niż tylko to, co widzimy na pocztówkach. Autor z każdego wyjazdu przywoził coś innego. Być może zależy to od stopniowej eskalacji umiejętności, rozwoju autora.
Nie wiadomo czy to Bóg chciał, żeby robił zdjęcia, czy to kwestia genów (tradycja rodzinna – ojciec fotograf). Już pięć lat, aparat stanowi oko Łukasza. Jest nieodłącznym elementem wizerunku i życia dwudziestoletniego tarnobrzeżanina. Z natury esteta i optymista, chciałby zatrzymać to, co dla niego ważne i pokazać w interesujący sposób. Pracuje używając aparatu cyfrowego i analogowego .Sam twierdzi: „To nie aparat robi zdjęcie, wszystko zależy do podłączonego do niego człowieka”. Przy organizacji artystycznego życia pomagają mu notatki na małych karteczkach. Układają się one w jasno wyznaczone cele. Łukasz jest wciąż otwarty na nowe możliwości.

Wystawa prezentowana w Galerii TDK jest zaproszeniem do Paryża. To atmosfera miejsca, uliczni artyści, kloszardzi czy po prostu turyści. Oglądając prace (powoli, na podobieństwo fotografa) zaczynamy kochać to miasto. Gdzieś po cichu, chowamy się przed stadem gołębi, a w głowie słyszymy kroki zwiedzających i francuskie melodie. Paryż, odciska na nas piętno. Przed nami, uchylona furtka do miasta, tylko od nas zależy czy wejdziemy. Największym z dotychczasowych sukcesów jest zwycięstwo w ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym „SPINACZ”.

Aleksandra Lewandowska

Komisarz wystawy – Elżbieta Miśkiewicz