STANISŁAW STACH – “Malarstwo i Grafika”
Galeria TDK, 12 października – 16 listopada 2009 r.

Urodzony w 1954 r. w Olkuszu. Studia na ASP, Wydział Grafiki w Krakowie, 1978 – 1983 r. Dyplom w pracowni litografii prof. W. Kunza. Studiował malarstwo w pracowni prof. J. Świderskiego, rysunek u prof. M. Kruczka, grafikę u prof. M. Wejmana, prof. A. Pietscha, prof. F. Bunscha.

Brał udział w 70 ogólnopolskich wystawach zbiorowych oraz w ponad 40 wystawach międzynarodowych. Od 1982 roku zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień, m.in.: na Międzynarodowym Biennale Rysunku w Wielkiej Brytanii, dwukrotnie pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie Małych Form Artystycznych w USA (1987, 1988), dwukrotne wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Małych Form Artystycznych w Kanadzie (1987, 1988), nagroda na Międzynarodowej Wystawie im. J. Miro w Hiszpanii, czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, dwukrotnie wyróżniony na Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie (1984, 1987), trzykrotnie wyróżniony na Ogólnopolskim Konkursie Pasteli w Nowym Sączu (1987, 1989, 1996), nagrody w Katowicach, Słubicach, II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa w Poznaniu. W 1999 roku Nagroda Indywidualna I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej – Warszawa, w 2003 roku Indywidualna Nagroda Ministra Kultury II stopnia za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i artystyczne, Olkuska Nagroda Artystyczna – Olkusz, w 2009 roku Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej – Warszawa.

Uczestniczył w wielu plenerach malarskich: ogólnopolskich, międzynarodowych i spotkaniach artystycznych: Miskolc – Węgry, Łagów, Olkusz, Jastrzębie Zdrój, Kazimierz nad Wisłą, Sosnowiec, Podlesie, Mikołów, Tarnobrzeg, Zamość, Chios – Grecja, Danova – Słowacja. Uczestniczy w Kapitule Eksperckiej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in.: Kraków, Poznań, Elbląg, Sosnowiec, Katowice, Nowy Sącz, Kielce, Zakopane, Częstochowa, Włocławek, Łódź, Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Ostrawa – Czechy, Vsetin – Czechy. Prace w muzeach i towarzystwach przyjaciół sztuk pięknych w kraju i zagranicą oraz zbiorach prywatnych.

 

Wielkość czcionki