Nie przychodź tu głodny! Na tej wystawie pocieknie ci ślinka. W Galerii TDK – niecodzienna ekspozycja grafik Zofii Różyckiej – synteza sztuki i smaku. Wernisaż odbędzie się 17 grudnia.

Jest to premiera! Dwadzieścia prac zostało specjalnie przygotowanych przez artystkę na wystawę w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Na ekspozycji prezentowane są również linoryty – subtelne, wymagające cierpliwości i żmudnej precyzji. Różycka tworzy je operując dłutkiem, przecinając biel detalem kreski, drobną fakturą kropek. Te misterne grafiki wymagają czułej dłubaniny i wielkiej dyscypliny.

Realizacje Zofii Różyckiej na co dzień można znaleźć w magazynie „Kuchnia”, na półkach księgarń, w internetowych blogach, stronach poświęconych gotowaniu i w warszawskich kawiarniach. To młoda artystka, która połączyła pasję do wypiekania z wykształceniem artystycznym. Stworzyła rysowane przepisy, oryginalne ręczne receptury, posługując się czarno-białym linorytem (swoją ulubioną techniką) i transparentną, lekką, niedosłowną akwarelową plamą barwną.

ciasto

Leitmotivem każdego z przepisów jest… trzepaczka. Jej „rozcapierzona” końcówka to symbol, znak, dobry duch. Jest najbardziej zapracowana – dodaje, miesza, scala wszystkie składniki, po to, by osiągnąć pożądany efekt. To magiczny symbol, mistrz ceremonii kuchenno-owocowego misterium.

Wypieki, odręczne liternictwo i ilustracje znalazły się w albumie – książce „Alfabet Ciast” wydanym przez „Dwie Siostry”. Wyjątkowo piękna edytorsko książka otrzymała wyróżnienie w projekcie Must Have 2015. Znalazła się również na wystawie „Stół Polski” w polskim pawilonie EXPO 2015 w Mediolanie.

brownie

Co było pierwsze – wypiek, czy graficzny przepis? Zostawiamy Państwa z tą smaczną zagadką.

Ta ekspozycja to kolejna odsłona „Elle a créé”. W tym cyklu gościliśmy już szesnaście artystek: Agatę /Endo/Nowicką, Bognę Srokę – Muchę, Mariannę Sztymę, Magdę Wolną, Magdalenę Pankiewicz, Katarzynę Bogucką, Annę Halarewicz, Natkę Luniak, Magdalenę Pilaczyńską, Annę Sobocińską, Edytę Lisek, Emilię Dziubak, Ewę Stiasny, Olę Cieślak i Janinę Myronową.

Wystawę Zofii Różyckiej będzie można podziwiać w Galerii TDK od 14 grudnia 2015 r. do 13 stycznia 2016 r. Wernisaż zaplanowano na 17 grudnia o godz. 17.00.

Komisarz wystawy: Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

Wydawnictwo „Dwie Siostry” objęło wystawę swoim patronatem.

marchew

Zofia Różycka (ur. 1986) – studiowała na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją prasową, grafiką, fotografią i stylizacją kulinarną. Regularnie publikuje przepisy w miesięczniku „Kuchnia”. Na co dzień zaopatruje warszawskie kawiarnie w ciasta z własnej pracowni. Wydała książkę, „Alfabet ciast”, w której łączy sztukę kulinarną ze sztuką graficzną, swoje dwie pasje: kaligrafię, rysunki i liternictwo z prostymi przepisami na ciasta. Lubi psy, rowery i jedzenie. Jej mistrzem jest Swedish chef (bohater Muppet Show) i Ciasteczkowy Potwór z ulicy Sezamkowej.

Różycka