W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski. Z tej okazji Tarnobrzeski Dom Kultury przypomina, jak obchodzono w naszym regionie millenium tego przełomowego dla historii naszej państwowości wydarzenia.

W Galerii TDK prezentowana jest wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. „Obchody Millenium Chrztu Polski w Diecezji Przemyskiej i Administracji Apostolskiej w Lubaczowie”. Ekspozycja po raz pierwszy została zaprezentowana w czterdziestą rocznicę uroczystości milenijnych. Jej otwarcie miało miejsce 7 września 2006 roku w Kościele Dominikanów w Tarnobrzegu. Rozpoczęło się Mszą Św., na której kazanie wygłosił Arcybiskup Senior Ignacy Tokarczuk. Tegoroczne obchody są doskonałą okazją, by przypomnieć o tamtych wydarzeniach.

Najistotniejszą część wystawy stanowią materiały (dokumenty i fotografie) dotyczące obchodów Millenium Chrztu Polski na terenie Diecezji Przemyskiej i Administracji Apostolskiej w Lubaczowie, a zatem także w Tarnobrzegu.

Umieszczono na niej również materiały dotyczące działań podejmowanych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec Kościoła Rzymskokatolickiego w trakcie uroczystości. Fragment ekspozycji poświęcono, konkurencyjnym wobec kościelnych, obchodom Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Materiały wykorzystane na wystawie pochodzące m.in. ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Muzeum Izby Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, Archiwum Klasztoru Franciszkanów w Sanoku, Archiwum oo. Bernardynów w Leżajsku, Muzeum Kresów w Lubaczowie. Warte uwagi są unikatowe fotografie Prymasa Stefana Wyszyńskiego pochodzące z okresu, gdy był internowany klasztorze ss. Nazaretanek w Komańczy.

Źródło: IPN O/Rzeszów

1000-lecie chrztu-plakat

 

Wielkość czcionki