W Tarnobrzeskim Domu Kultury po raz kolejny odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży. Od 18 do 29 sierpnia 2016 r. gościła w Tarnobrzegu młodzież z Francji i Mołdawii. W projekcie wzięło udział 22 uczestników. W bieżącym roku młodzi ludzie spotkali się pod hasłem „How to Save Our Planet”. Efektem ich działań jest wspólnie opracowana gazetkę dotycząca działań proekologicznych. Podczas spotkania młodzi ludzie z trzech różnych europejskich krajów próbowali odpowiedzieć na szereg pytań odnoszących się do szeroko pojętej tematyki ekologii, negatywnych skutków ingerencji człowieka w  środowisko naturalne, omawiali metody chroniące nasze naturalne zasoby, jak również poświęcali swoją uwagę na opracowanie działań i sposobów  zapobiegania zanieczyszczeniom wody i gleby.

Podczas wymiany odbyły się warsztaty teatralne, prowadzone przez panią Agnieszkę Mroczkę instruktora Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Dzięki nim młodzież nauczyła się wyrażania swoich poglądów poprzez ruch sceniczny, a także poprawiła komunikację interpersonalną i integrację wewnątrz grupy. Ciekawy akcent warsztatowy wprowadził pan Mariusz Dyszlewski, który poprowadził zajęcia fotograficzne, przybliżając uczestnikom techniki i metody pracy z aparatem fotograficznym. Młodzież wykonywała różnego rodzaju zdjęcia, między innymi swój fotograficzny portret na desce, będący pamiątką z tego spotkania. Nie zabrakło także warsztatów dziennikarskich. W tajniki pracy dziennikarskiej uczestników wprowadziła pani Renata Domka. Warsztaty pozwoliły na zdobycie umiejętności dziennikarskich, w szczególności dotyczących przygotowania materiałów do publikacji. Wymiany międzynarodowe organizowane przez Tarnobrzeski Dom Kultury to nie tylko warsztaty. Goście z Francji i Mołdawii mieli okazję poznać Tarnobrzeg i okolice. Dzięki współpracy z panem Januszem Wepsięciem z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu, uczestnicy wymiany mogli obejrzeć zrekultywowane tereny posiarkowe Kopalni Jeziórko oraz Muzeum Przyrodnicze mieszczące się w Zamku Dzikowskim. Ponadto zwiedzili również Sandomierz, Kraków oraz atrakcyjnie spędzili czas nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Efektem końcowym całego projektu jest wydanie przewodnika o tematyce ekologicznej. Młodzi ludzie, których połączyły wspólne zainteresowania, przedstawili swoje opinie na temat ochrony środowiska i szeroko pojętych zagadnień proekologicznych. Spotkanie trzech grup z różnych krajów europejskich to również możliwość poznania zwyczajów i kultury naszych sąsiadów, wymiana doświadczeń oraz budowanie poczucia świadomości wspólnej Europy.

Projekt wymiany został zorganizowany przez Tarnobrzeski Dom Kultury, dzięki programowi Erasmus +.
Koordynatorami projektu byli: Piotr Markut i Anna Zygiert.

Więcej o projekcie …

… możemy przeczytać w Tarnobrzeskim Merkuriuszu – kliknij

… a efekty pracy możemy zobaczyć dzięki Telewizji Lokalnej.