Gosia Herba to wybitna polska ilustratorka i historyczka sztuki z Wrocławia. Współpracuje z wydawnictwami, magazynami, agencjami i wytwórniami z całego świata. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem deseni, przenosząc motywy z obrazów na ręcznie malowaną porcelanę i drukowane tkaniny. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie komiksów i ilustracji dla dzieci. W jej pracach przewijają się portrety kobiet – silnych, niezależnych, a realizm przeplata się z abstrakcją. Utrzymane w lekkiej, prostej, erudycyjnej konwencji i kolorowej estetyce. Lubi gdy rysunek jest zabawny, zaskakujący, ale nie efekciarski, ponieważ wg artystki dobry ilustrator nie stroni od absurdu i musi mieć poczucie humoru, więc lubi w swojej ilustracji żartować. Dąży do uproszczenia formy wprowadzając ją na abstrakcyjny tor. Jej rysunki cechuje silny kolor i pomysłowy dobór środków, a ilustracje to pochwała niezręczności. Tworząc nie poddaje się fali estetyzacji, celem jest stworzenie wizerunków, z którymi utożsamia się każda kobieta. Rysując codzienność sięga do intymnych scen, często nawiązuje do motywów mitologicznych i ludowych. Inspiracji poszukuje w książkach poświęconych antropologii i historii kultury. Największą satysfakcję sprawia jej ilustrowanie ciekawego, dobrego tekstu, a rysując stroi miny co ułatwia przelewanie emocji na twarz bohatera. W swojej pracy łączy techniki analogowe z cyfrowymi. Do ulubionych należą gwasz, kredki, wycinanka i linoryty. Do prac cyfrowych przygotowuje własne materiały: desenie, tekstury, kształty. Modyfikuje kupne pędzle, by wyciągnąć z nich indywidualny dukt. Szkice wykonuje na papierze ołówkiem mechanicznym od Rotringa.
Jej ilustracje i wydawnictwa książkowe są wielokrotnie nagradzane m.in.: Łódź Design Festival – MUST HAVE 2019(„O Kotach”), Polska Sekcja IBBY The Book of the Year 2017.(„Lodorosty i Bluszczary”, Polska Sekcja IBBY The Book of the Year 2017(„Wiersze dla dzieci”).
Na wystawie w Galerii TDK prezentowane są ilustracje związane z sylwetką kobiety. Druga część ekspozycji to ilustracje do wydanej w 2019 r. przez wydawnictwo Quatro Knows
z Londynu książki „The ancient world In 100 words”. Książka ta zapewnia czytelnikowi wgląd w postacie, wydarzenia i wynalazki starożytnego świata. Dzięki absorbującemu tekstowi ujętemu w słowa, które dotyczą Egipcjan, Fenicjan, Minojczyków, Greków i Rzymian oraz oryginalnym ilustracjom Małgorzaty Herby poznajemy starożytny świat.
Publikacje artystki:
The Washington Post, Pentagram, Mystery Tribune, London Book Fair, The World Today, Vanity Fair, Quartz, Nature, Lole Women, Monocle Magazine, Penguin Random Hous, Arts Council England, Wetransfer, Disney Polska, Google, The Atlantic, Quarto, Egmont, The Atlantic, O, The Oprah Magazine, La Nacion , Virginia Quarterly Review, Przekrój, Zwierciadło, Pani, Twój Styl, GaGa, Kikimora, KUKBUK, Chimera, Fa-art, Virginia Quarterly Review.
Komisarz wystawy – Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska