Jan Mroczek to kolejny gość festiwalu organowego. Artysta wystąpi w czwartek 6 sierpnia.

Na kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zapraszamy do kościoła na Serbinowie. Wystąpi znakomity organista z Częstochowy Jan Mroczek. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w 2017 r. uzyskał tytuł doktora sztuki. Już jako student odnosił sukcesy na międzynarodowych konkursach organowych. Koncertuje w Polsce i poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech.

W czwartek z kolei wystąpi w naszym mieście. W programie tarnobrzeskiego koncertu: Bach, Widor, Franck, Langlais i Reger. Zapraszamy melomanów do kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber Poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. Św. Barbary, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.

***

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – I Koncert G-dur BWV 592

Charles-Marie Widor (1844-1937) – Bach’s Memento – Mattheus-Final

Cesar Franck (1822-1890) – Chorał E-dur

Jean Langlais (1907-1991) – Trois paraphrases gregoriennes – Ave Maria, ave maris stella

Max Reger (1873-1916) – Toccata d-moll op. 59

 

Jan Mroczek – podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie odniósł pierwsze sukcesy zdobywając nagrody na konkursach organowych (Rumia, I nagroda, 2003 rok oraz Castellana Grotte, II nagroda, 2004 rok) i występując z recitalami w tak prestiżowych miejscach jak: Bazylika Jasnogórska czy Kościół Mariacki w Krakowie. Okres studiów pod kierunkiem Prof. Józefa Serafina to czas rozwoju w różnych kierunkach muzycznych. Kolejnym wirtuozem i pedagogiem, który wywarł ogromny wpływ na jego artystyczną drogę jest Prof. Daniel Roth – organista tytularny kościoła St. Sulpice w Paryżu. J.M. pracował pod jego kierunkiem najpierw jako stypendysta, a później student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Jan Mroczek realizuje się w różnych projektach muzycznych współpracując dotychczas z wieloma artystami i zespołami m.in.: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, chórem Collegium Cantorum Czestochowiensis oraz zespołem Barock Tune. Prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego oraz Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Dotychczas występował jako solista w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie  i na Węgrzech.

 

 

 

Wielkość czcionki