Zapraszamy na wystawę ilustracji Janusza Grabiańskiego (1929-1976), wybitnego polskiego ilustratora o międzynarodowej sławie, najważniejszego polskiego powojennego twórcy ilustracji. Poniżej foto i video.

Janusz Grabiański współtworzył Polską Szkołę Ilustracji, jako pierwszy polski artysta został wpisany na Listę Honorową Andersena. Został odznaczony Orderem Uśmiechu, Jego twórczość, znana w kraju i za granicą zachwyca do dzisiaj, a język jest natychmiast rozpoznawany przez pokolenia.

Mistrz tworzył plakaty (dla LOT-u stworzył również identyfikację wizualną), znaczki (serie koty i psy), kartki i ilustracje. Ponad 200 książek wypełnia jego dzieła sztuki. Dzięki temu wspaniałemu artyście poznajemy Asa, Janka i Olę z kultowego elementarza Falskiego, Rogasia z Doliny Roztoki, Rudzię (która była gwiazdą we Francji), Chorego Kotka, Srebrną Kózkę, Ryżego, Placka  i wielu, wielu  innych bohaterów bajek i powieści.

Jest pewne, że „twórca uczuć serdecznych”, jak nazwał artystę Szymon Kobyliński, będzie poruszał i zachwycał kolejne pokolenia.

Zapraszamy Państwa do Galerii TDK – życzymy zachwytów i miłych powrotów do dziecięcego czasu.

Ekspozycję prezentujemy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Współfinansowana została przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Klikając w link poniżej można obejrzeć katalog wystawy z cyklu „Mistrz Ilustracji” WYDAWCA towarzyszącej Poznańskim Targom Książki 6–8 marca 2020 roku
Katalog_ilustratorzy_Grabianski_DRUK

Zapraszamy także na profile poświęcone Januszowi Grabiańskiemu w mediach społecznościowych:
facebook.com/JanuszGrabianski/
www.instagram.com/januszgrabianski

Poniżej zaproszenie video i kilka słów o wystawie i jej Autorze. Mówi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska.