Zapraszamy do podróży po Paryżu Wenecji, Nowym Jorku z wyśmienitym przewodnikiem. W Galerii TDK można oglądać wystawę ilustracji Miroslava Šaška.

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury w lutym prezentowana jest wystawa „Oto jest Šašek” z kultowymi ilustracjami do cyklu wydawniczego „Oto jest… Paryż, Londyn, Rzym, Nowy Jork, Monachium i Wenecja”. Cykl ten, znany na całym świecie obejmuje 18 części – miast. W Polsce nakładem Wydawnictwa „Dwie Siostry” wydano sześć. Miroslav Šašek, genialny czeski ilustrator stworzył je w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Autor urodził się w Pradze, stamtąd wyemigrował do Niemiec, studiował w École des Beaux-Arts w Paryżu, był architektem, ilustratorem, malarzem, pracował w Radiu Wolna Europa.

Każda z prezentowanych na wystawie części poświęcona jest innemu miastu, ze swoim specyficznym klimatem i charakterem. Ruchliwe ulice, mieszkańcy, znane budowle, zabytki, styl życia, obyczaje, uchwycone zostały z pietyzmem i dbałością o szczegóły, uroczo i dowcipnie. Tytaniczna praca ilustratora zdobyła uznanie czytelników i na stałe weszła do kanonu ilustracji książkowej. Charakterystyczny retro styl artysty bawi, budzi radość i pełni rolę edukacyjną. Rysunki są duże i połączone z krótkimi zdaniami – komentarzami. Na nowo odkryte w latach 2000, od tego momentu drukowane i powielane trafiają do nowego czytelnika.

Paryż, Londyn, Nowy Jork były wielokrotnie nagradzane, m.in. otrzymały tytuł najlepszych Ilustrowanych Książek Roku dla dzieci wg New York Timesa.

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury prezentowane są wielkoformatowe plansze, pełne dzieci, dorosłych, ulic, mostów, sklepów, samochodów, zabytków i reklam. Przenosimy się w nostalgiczną i czarującą podróż do miast i świata Šaška, w którym zabytki spotykają się z powojenną modernistyczną nowoczesnością.

Ekspozycję prezentujemy dzięki uprzejmości Wydawnictwa „Dwie Siostry”.

Kurator wystawy Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

fot. rd