Wywieś flagę 2 maja i włącz się do akcji #mojaflaga! Poznaj zasady eksponowania flagi i barw narodowych.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Został on ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Zachęcamy wszystkich do wywieszenia flag na balkonach, w oknach, na ogrodzeniach. Po raz kolejny akcję promującą prowadzi Biuro Programu „Niepodległa”. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

Jednocześnie warto podkreślić, że flagę należy wywiesić z szacunkiem, tzn. by była czysta i niepognieciona, by znajdowała się w miejscu godnym, gdzie nie zostanie zniszczona, by nie dostawała do ziemi, czy wody. Lepiej też, by nie było na niej żadnych innych symboli. Flaga z napisem, logo, rysunkiem, czy innymi znakami nie jest już flagą… Powinna też być biało-czerwona, a nie biało-bordowa, kremowo-brązowa, ecru-różowa, żółto-koralowa, czy jakaś inna podobna kombinacja. No i przede wszystkim – co wydaje się oczywiste, ale czasem zdarzają się pomyłki – kolor biały musi być na górze, a czerwony na dole. Jeśli powiesimy ją odwrotnie, stanie się flagą Monako lub Indonezji… Idealnie byłoby gdyby też miała odpowiednie proporcje, które zostały określone ustawowo, czyli 5:8. MSWiA opracowało specjalny przewodnik informujący jak z szacunkiem eksponować flagę. To bardzo ciekawe kompendium wiedzy i warto się z nim zapoznać! Można go ściągnąć tutaj:

MINIPRZEWODNIK FLAGA RP

Istnieje także  ETYKIETA FLAGOWA opracowana przez Dobromira Dziewulaka dla Biura Analiz Sejmowych.

Wszelkie informacje nt. symboli narodowych wraz z aktami prawnymi można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: KLIK. Można tam także pobrać godło, czy tekst i nuty hymnu narodowego. Dużo faktów i ciekawostek na temat flagi i barw narodowych opublikowano także na stronie Biura Programu „Niepodległa”: KLIK.

Szczęśliwego świętowania!

Wielkość czcionki