Feeria barw, siła wyobraźni i popis talentów – tak można podsumować konkurs Malujemy Pastelami organizowany przez Tarnobrzeski Dom Kultury. Znamy już laureatów 22. edycji. Zapraszamy do oglądania galerii nagrodzonych prac. Wkrótce także będzie można oglądać wystawę stacjonarnie. 

Tematem tegorocznego konkursu plastycznego „Malujemy pastelami” był świat wyobraźni. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie prac w formacie 50 cm x 70 cm przy użyciu dowolnych pasteli. Konkurs skierowany był do młodych artystów z terenu 3 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Nadesłano ponad 80 prac w trzech kategoriach wiekowych. Wśród laureatów są tarnobrzeżanie, także osoby z Lubartowa, Modliborzyc, Mielca i Świdnika, ale najwięcej nagród zdobyli uczestnicy z Biłgoraja (7) i Lublina (5). Oprócz nagród głównych, w konkursie przyznano także nagrody specjalne, które ufundowało Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Pełną listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj: KLIK Z kolei galerię ich prac można oglądać poniżej.

W komisji artystycznej zasiadali: Bernadetta Stępień – prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Piotr Woroniec – prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Katarzyna Pisarczyk – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Stanisław Dziubakartysta plastyk z Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz Karolina Bednarska – artysta plastyk, instruktorka TDK i koordynatorka konkursu.

Członkowie komisji zgodnie podkreślili, że prace prezentowały bardzo wysoki poziom, były zaskakujące pod względem różnorodności i ujęcia tematu.

Bernadetta Stępień ze Stowarzyszenia Pastelistów Polskich podkreślała zwłaszcza niezwykły dobór barw.

– Prace wciągnęły nas w swój świat wibrujących struktur i napełniły ogromną radością. Pośród ponurej, otaczającej nas rzeczywistości te promienne prace wybuchają energią artystycznych eksperymentów i pasji tworzenia. Oglądanie ich było prawdziwą ucztą estetyczną i pokrzepieniem – powiedziała prezes Stowarzyszenia.

– Zaskoczyła nas dojrzałość niektórych prac – mówi z kolei Stanisław Dziubak. – Widać ogrom włożonej pracy, zaangażowanie samego autora, ale również instruktorów, którzy prowadzą swoich podopiecznych w pracowniach artystycznych.

Katarzyna Pisarczyk, dyrektor BWA w Sandomierzu chwaliła:

– Młodzi artyści znakomicie potrafili wykorzystać potencjał techniki pasteli. Podzielili się z nami swoją wrażliwością, wyobraźnią, przemyśleniami. Znakomicie zinterpretowali ten trudny temat, jakim był świat abstrakcji.

Dlatego też werdykt był efektem długich dyskusji i kilkugodzinnych obrad. Ze względu na wysoki poziom prac, członkowie komisji zdecydowali, że nie będą przyznawać miejsc, tylko równoważne nagrody i wyróżnienia.

– Ciekawe ujęcia tematu, przemyślana i dopracowana kompozycja, nietypowe rozwiązania techniczne – wymienia Piotr Woroniec prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. – To wszystko sprawiło, że decyzja o przyznaniu nagród była bardzo trudna.

Jurorzy wyrazili nadzieję, że w przyszłości spotkają młodych laureatów w galeriach sztuki, czy na plenerach. Pogratulowali także opiekunom artystycznym, którzy pracowali z podopiecznymi nad przygotowaniem prac do konkursu.

Z powodu pandemii nie mógł się odbyć tradycyjny wernisaż i spotkanie z uczestnikami. Wystawę prac można jednak oglądać na stronie TDK, a po otwarciu będzie dostępna dla widzów także w Galerii TDK.

– Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia – zachęca koordynatorka konkursu Karolina Bednarska. – Prace naszych laureatów napawają optymizmem i dobrą energią, stanowią dowód, że mamy niezwykle zdolnych młodych artystów, którzy w przyszłości kształtować będą twórczą przestrzeń w naszym regionie i nie tylko.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, Okręg Rzeszowski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega.