Tak bowiem brzmi tytuł sztuki, którą Młodzieżowy Teatr Amatorski przedstawi widzom TDK w najbliższy czwartek. Forma będzie nietypowa, bo młodzi aktorzy zapraszają na teatralne czytanie.

Wbrew tytułowi sztuka Piotra Bulaka to nie jest opowieść wigilijna, choć i do niej nawiązuje. To komedia rodzinna z Beatlesami w tle. Będzie o miłości, o relacjach, samotności i braku porozumienia. Ale należy pamiętać, że jest to komedia, więc nie zabraknie ironii, absurdu, błyskotliwej puenty i dobrej zabawy. To także po prostu ciekawa historia i niejeden widz zastanowi się, czy przypadkiem nie zna takich domów i takich rodzin…

Sztuka „Uwolnić karpia” autorstwa Piotra Bulaka zwyciężyła w III edycji konkursu „Komediopisanie” zorganizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi i tam też w 2014 r. została wystawiona w reżyserii Krystyny Meissner.

Młodzieżowy Teatr Amatorski zamierza sztukę tę przedstawić w formie aktorskiego czytania, które pozwoli widzom poznać sceniczny proces tworzenia spektaklu. Przygotowania do spektaklu były trudne z powodu pandemii. Kiedy instytucje zamykano, zajęcia odbywały się online. Reżyser spektaklu dr Sylwester Łysiak podkreśla jednak, że ta sytuacja sprawiła, że sięgnęliśmy po nowe formy pracy teatralnej, które pozwolą młodym aktorom rozwinąć warsztat. A dla widzów będzie to zupełnie nowe, ciekawe doświadczenie.

Teatralne czytanie sztuki „Uwolnić karpia” Piotra Bulaka w reżyserii dr Sylwestra Łysiaka w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Amatorskiego TDK już w czwartek 8 lipca o godz. 17.00. Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

rd

Piotr Bulak

Rocznik 1974. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Szkoły Głównej Handlowej. Dziennikarz, dramaturg i wykładowca UW. Jest autorem kilku nagradzanych i wyróżnianych sztuk. Były one publikowane w pismach: „SkaFander”, „Przekaźnik”, „Arterie”, „Red.”, „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” oraz antologiach pokonkursowych. Kilka sztuk miało swoje próby czytane, a trzy spośród nich były wystawiane: Córczysko na IV Przeglądzie Laureatów Konkursu „Drama” w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego, Zamiana w Teatrze Zielony Wiatrak w reżyserii Marka Branda oraz Uwolnić karpia w Teatrze Powszechnym w Łodzi w reżyserii Krystyny Meissner.

Źródło: Encyklopedia Teatru Polskiego