W najbliższy czwartek w kościele OO. Dominikanów odbędzie się kolejny koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem usłyszymy nie tylko organy, ale także śpiew oraz recytacje w wykonaniu artystów pochodzących z Tarnobrzega. Koncert odbędzie się 22 lipca o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.
Wystąpią:
Małgorzata Lasota – sopran (Katowice)
Jakub Palacz – recytacje (Tarnobrzeg/ Kraków)
Mariusz Ryś – organy (Tarnobrzeg)
W programie koncertu:
ANONIM (XVI w.) Warszawska Tabulatura Organowa – Salve Regina (alternatim)
ANONIM (XVI w.) Warszawska Tabulatura Organowa -Prosa de Resurrectione D.N.J.C. Victimae Paschali (alternatim)
Johann Pachelbel (1653-1706) – Aria Prima (Hexachordum Apollinis)
Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Aria „How beautiful are the feet”
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata i fuga d-moll BWV 565, Arie ze zbioru „Notenbüchlein für Anna Magdalena Bach”: Warum betrübst du dich, Schaff’s mit mir, Gott, Gib dich zufrieden
Cesar Franck (1822-1890) – Tantum ergo
Stanisław Kwiatkowski (1930-2010) – Modlitwa
Franz Schubert (1797-1828) – Ave Maria
Dante Alighieri (1265-1321) – Boska Komedia (fragment)
Jan Kochanowski (1530-1584) – Treny (fragment)
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) – Modlitwa, Nerwy, Mój Ostatni Sonet,
Jan Kasprowicz (1860-1926) – Przeprosiny Boga
Wisława Szymborska (1923-2012) – Noc
Czesław Miłosz (1911-2004) – Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada
Zbigniew Herbert (1924-1998) – Przesłanie Pana Cogito
MAŁGORZATA LASOTA
Ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. W tej samej roli wystąpiła również w Operze Śląskiej w Bytomiu. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu: prof. Rubena Lisicjana (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), Ingrid Kremling-Domański (Niemcy), Daniela Weeks‘a (USA), Olgę Pasiecznik (Polska). Występowała z Massimiliano Caldim Śląską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Vladimrem Kiradjiewem i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Przemysławem Stanisławskim, Beatą Dąbrowską i Lubelską Orkiestrą Trybunału Koronnego, Kimcherie Lloyd, Kazimierzem Kryzą, Paolo Fiamingo i Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Posiada w swoim repertuarze dzieła oratoryjno-kantatowe: J. S. Bacha, G. B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Rattera, a także wiele pozycje liryki wokalnej i operowej. Prowadzi działalność koncertową z pianistami i organistami. Śpiewała w zawodowych zespołach chóralnych: Schola Cantorum Gedanensis i Camerata Silesia. Ukończyła również wychowanie muzyczne w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiejw Lublinie, oraz studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Była nauczycielem akademickim w UMCS w Lublinie, w WSHP w Sandomierzu, w AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dyrygentem chórów młodzieżowych. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego. Jej uczniowie zajmują czołowe miejsca na polskich i zagranicznych konkursach wokalnych, a absolwentki są studentkami akademii muzycznych. Otrzymała wyróżnienia Centrum Edukacji Artystycznej za bardzo dobre przygotowanie uczniów do Regionalnych Przesłuchań CEA Wrocław 2016 i Gliwice 2017. Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora ZSM w Sosnowcu za wyróżniającą się pracę dydaktyczną, a w 2014 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca, 2016 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest prezesem Stowarzyszenia im. Jana Kiepury i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury oraz Mistrzowskich Kursów Wokalnych im. Jana Kiepury, które odbywają się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu.
JAKUB PALACZ
Aktor, reżyser, muzyk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Założyciel ELOE Theater of Noise w Krakowie. Pochodzi z Tarnobrzega, gdzie prezentował swoje produkcje teatralne: Anhelli, Mcbeth, Końcówka, Wytwarzanie Cennych Wspomnień. Współpracował z teatrami w Polsce i Niemczech i Austrii. Osobowość telewizyjna TVN i TVP. Zagrał Krzysztofa Kolumba w filmie Jarosława Mańki pt. „Kolumb jest Nasz” oraz wyreżyserował film fabularny „Wakacje z TBG”, którego akcja rozegrała się w całości w Tarnobrzegu i nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Jakub Palacz jest również głównym bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Palacz”. W reżyserii Pawła Orwata, w którym pokazane są jego zmagania jako artysty niezależnego.
MARIUSZ RYŚ
Urodził się w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega za upowszechnianie kultury. W 2018 roku zarządzeniem Prezydenta Miasta Tarnobrzega otrzymał tytuł „Zasłużony Tarnobrzeżanin”.