Jakie zajęcia artystyczne wybierzecie w tym roku? Do wyboru macie wiele ciekawych opcji. Są warsztaty dla maluszków, są dla trochę starszych i są dla dorosłych. Poniżej znajdziecie opis proponowanych przez nas aktywności wraz z datami pierwszych spotkań z instruktorami. Zapraszamy!

 

ARTYSTYCZNE ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH – NOWOŚĆ!

Dzieci w wieku 4-6 lat

Jest to interdyscyplinarna propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Stawiamy na rozwój pasji, kreatywność, pobudzenie wyobraźni maluchów. Mali uczestnicy poprzez zabawę pod okiem instruktorów poznawać będą różne dziedziny artystyczne: plastykę, muzykę, taniec, teatr. Będziemy razem odkrywać, co im sprawia największą przyjemność, w czym są dobre, pobudzimy ich kreatywność, umiejętność myślenia abstrakcyjnego, a rodzicom podpowiemy, jakie talenty warto u dziecka rozwijać. W programie są zabawy plastyczne i logopedyczne, aktywne słuchanie muzyki, poznawanie instrumentów muzycznych, rytmika, arteterapia. Zajęcia będą prowadzić różni instruktorzy, zaprosimy ciekawych gości. Spotkania potrwają ok. 30 min. i będą dostosowane do wieku i stopnia samodzielności dzieci. W warsztatach mogą uczestniczyć rodzice. Dzięki tym spotkaniom ze sztuką i ich różnorodności nastąpi rozwój sprawności motorycznej, umiejętności społecznych i wrażliwości artystycznej dziecka, przygotujemy go do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, wykształcimy zamiłowanie do sztuki.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Dereń

Spotkanie organizacyjne: 21 września (wtorek), godz. 15.30

 

DZIECIĘCY ART KLUB

Dzieci do l0 lat

Praca w Dziecięcym Art Klubie TDK to czas rozwijania pasji i poznawania świata sztuki, spotkań warsztatowych z artystami, śledzenia tajników ich pracy oraz zwiedzania wystaw w Galerii TDK. Swoboda w wyrażaniu siebie, poznawanie technik plastycznych i rysunkowych owocują powstaniem licznych prac plastycznych. Zajęcia podsumowujemy wernisażem w Galerii TDK.

Zajęcia prowadzi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

Spotkanie organizacyjne i pierwsze zajęcia: 13 września (poniedziałek), godz. 16.00

 

KREATYWNE WARSZTATY PLASTYCZNE

Dzieci od 10 lat

Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczestników zajęć, kształtowanie aktywności i kreatywnego myślenia, zapoznanie z nowymi technikami plastycznymi i sposobami realizacji określonych zadań, nabycie umiejętności kształtowania, wyrażania siebie, własnej osobowości, kształtowanie wrażliwości estetycznej, formowanie postawy twórczej sprzyjającej przełamywaniu bierności i apatii, rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

Narzędziami będą akwarele, pastele, farby, ale także materiały recyklingowe, gips, glina, tektura itp. W planie są zabawy rozwijające kreatywne myślenie i wyobraźnię, tworzenie rzeźb, instalacji przestrzennych, rzemiosło artystyczne i inne.

Zajęcia prowadzi dr Magdalena Stokłosa

Spotkanie organizacyjne: 22 września (środa), godz. 16.00

 

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DOROSŁYCH

Uczestnicy będą zdobywać lub rozwijać praktyczne umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa, poznawać wybrane techniki plastyczne. Proponowane tematy warsztatów: martwa natura, pejzaż, postać i architektura. Celem tych warsztatów jest także twórcze, wspólne spędzenie czasu. Głównie w pracowni, ale w planie są także plenery, czy inne projekty plastyczne, zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Semestr kończy się wystawą prac. Będzie to też niepowtarzalna okazja do doskonalenia własnego warsztatu pod okiem niezwykle twórczej malarki. Prowadząca zajęcia Marta Lipowska to uznana artystka, która prezentowała swoje obrazy na prestiżowych wystawach w Polsce i zagranicą. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w wielu miejscach na świecie.

Zajęcia prowadzi Marta Lipowska

Spotkanie organizacyjne i pierwsze zajęcia: 22 września (środa), godz.18.00

Chórek „ŁAPU-CAPU”

dzieci 6 – 13 lat

Uczestnicy poznają świat muzyki i piosenki. Podczas zajęć dzieci kształtują wyobraźnię muzyczną, uczą się podstaw śpiewu i interpretacji piosenek. Muszą się nauczyć także pracy w grupie. Pracują z mikrofonem i z wykorzystaniem profesjonalnych podkładów muzycznych. Program jest dostosowany do wieku i możliwości uczestników. Udział w zajęciach rozwija wrażliwość muzyczną, wyobraźnię, umiejętności wyrażania siebie. Istotnym elementem zajęć jest przygotowanie chórku do prezentacji na scenie.

Zajęcia prowadzi Anna Pintal

Spotkanie organizacyjne: 16 września (czwartek)

godz. 16.00 dzieci 6-9 lat

godz. 16.30 dzieci 10-14 lat

 

STUDIO PIOSENKI

młodzież

Działa od kilkunastu lat wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Zajęcia mają na celu rozwój talentu i osobowości. Uczestnicy zdobywają wiedzę i  rozwiną swoje umiejętności wokalne. W czasie zajęć uczą się jak interpretować piosenkę poprzez prace nad tekstem, intonacją i frazowaniem, doskonalić swój warsztat poprzez ćwiczenia emisyjne, artykulacyjne, oddechowe, dykcyjne. Zajęcia warsztatowe stanowią punkt wyjścia dla opanowania repertuaru obejmującego różnorodne stylistyki i formy. W trakcie sezonu organizowane są koncerty i występy wokalistów, podczas których mogą oni zaprezentować zdobywane na zajęciach umiejętności.

Zajęcia prowadzi Anna Pintal

Spotkanie organizacyjne: 16 września (czwartek) godz. 17.00

 

Teatrzyk MAGIK

dzieci 7-13 lat

Zapraszamy dzieci do odkrywania tajników teatru i wspaniałej zabawy podczas całorocznych warsztatów teatralnych grupy MAGIK. W trakcie zajęć dzieci uczą się wyrażania emocji, rozwijają pasje i odkrywają swoje mocne strony. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się z jakich elementów składa się spektakl teatralny i co potrzebne jest do jego realizacji. Dzieci tworzą własne przedstawienie, a także poznają szereg technik teatralnych, zasady poprawnej wymowy, pracują nad ruchem scenicznym, mimiką, gestami, oddechem, dykcją.

Zajęcia prowadzi Agnieszka Mroczka

Spotkanie organizacyjne: 15 września (środa), godz. 16.30

 

MŁODZIEŻOWY TEATR AMATORSKI

młodzież od 14 lat

Grupa młodych osób szukających na scenie możliwości wyrażenia siebie. W trakcie prób odbywają się teoretyczno-praktyczne ćwiczenia z kultury żywego słowa, gestu i ruchu scenicznego. Uczestnicy nabywają umiejętności dialogowania etiud scenicznych, poznają różne techniki teatralne. Działania teatralne to nie tylko zabawa, przygoda, ale także nawiązywanie dobrych relacji z rówieśnikami, budowanie przyjaźni. Finalnym, rocznym działaniem teatralnym jest wspólne przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego.

Zajęcia prowadzi dr Sylwester Łysiak.

Spotkanie organizacyjne: 16 września (czwartek) o godz.15.30

 

Teatr CZWARTEK

Dorośli

Uczestnicy zajęć mogą rozwijać swoje pasje artystyczne, pracując nad dykcją, gestem i ruchem scenicznym oraz budowaniem sytuacji dialogowych. Rezultatem prób jest przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego. Teatr „Czwartek” działa od 2013 roku. W czasie swojej działalności zaprezentował na scenie wiele przedstawień, które zawsze gromadzą szeroką publiczność. Były także spektakle wyjazdowe, na zaproszenie innych instytucji kultury w regionie. Grupa teatralna to pasjonaci, ludzie zakochani w teatrze, otwarci na nowe wyzwania oraz nowych aktorów.

Zajęcia prowadzi: dr Sylwester Łysiak

Spotkania: czwartki, godz. 17.00

 

NAUKA GRY NA SAKSOFONIE I FLECIE POPRZECZNYM 

Dzieci od 8 lat, młodzież i dorośli

Podejmij wyzwanie i naucz się grać na saksofonie lub flecie poprzecznym – instrumentach, które nie należą do najprostszych, ale są niezwykle efektowne i gra na nich daje wiele satysfakcji. Można grać w orkiestrze, wybrać repertuar klasyczny, ale też świetnie taka muzyka zabrzmi na rockowym koncercie, czy w lirycznej balladzie. Możliwości są nieograniczone.

Gra na instrumencie ćwiczy pamięć, uczy systematyczności i buduje pewność siebie. Dziecko uczy się dyscypliny, skupienia uwagi i osiągania zamierzonych celów. Młody muzyk rozwija pamięć werbalną, zdolności manualne, a przez to także potencjał intelektualny. Dzięki temu osiąga lepsze wyniki w nauce szkolnej.

Zajęcia będą się odbywać w trybie indywidualnym, dzięki czemu materiał będzie dostosowany do tempa i możliwości każdego ucznia. Zapraszamy osoby początkujące oraz tych, którzy grają i chcą doskonalić swoje umiejętności. Na naukę nigdy nie jest za późno!

Zajęcia prowadzi Katarzyna Dereń

Spotkanie organizacyjne: 14 września (wtorek), godz. 16.30

 

NAUKA GRY NA GITARZE, KONTRABASIE

Młodzież od 11 lat i dorośli

gitara akustyczna i elektryczna – poziom podstawowy
gitara basowa – poziom podstawowy i zaawansowany
kontrabas – poziom podstawowy

Zajęcia mają na celu opanowanie gry na wyżej wymienionych instrumentach w obrębie stylistyki rozrywkowej, rockowej i jazzowej. Umiejętności praktyczne uzupełnione będą o wiedzę z teorii muzyki: skale, harmonia itp. Zajęcia odbywają się w formie indywidualnych spotkań, dzięki czemu ich poziom i tempo nauki zostanie dostosowane do uczestnika. W zajęciach mogą wziąć udział osoby dorosłe i młodzież, zarówno już grające na instrumentach, jak i te, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Gra na instrumencie uczy systematyczności, rozwija wyobraźnię, pomaga w ćwiczeniu pamięci i ułatwia naukę w szkole. Przede wszystkim jednak daje wiele satysfakcji z działalności artystycznej.

Zajęcia prowadzi Marian Zych

Wstępne przesłuchanie: 13 września (poniedziałek), godz.16.30

 

MAŻORETKI

Grupa I – dzieci od 4 lat

Grupa II – mażoretki kontynuujące pracę w zespole

Zajęcia o charakterze marszowo-tanecznym, z elementami akrobatyki i gimnastyki, rolsy (kręcenie, żonglerka) pałeczką – batonem, a także nowość w tym roku – z pomponami. Jest to połączenie choreografii, tańca i pracy z rekwizytem. Wszystko na poziomie podstawowym, żeby każda dziewczynka znalazła swój rytm i elementy, które sprawią jej przyjemność. Zajęcia będą odpowiednie już dla kilkuletnich dziewczynek, które rozpoczną od rytmiki i prostych układów. Praca zostanie dostosowana do wieku i możliwości uczestników. Taniec mażoretkowy kształci w uczestniczkach poczucie rytmu, koordynację ruchową, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność. Mażoretki współpracują z orkiestrą, tańcząc podczas parad i marszów, ale także budują własną pozycję jako zespół.

Zajęcia poprowadzi Małgorzata Gronek

Spotkanie organizacyjne: hala MOSiR, sala 123 – 15 września (środa), godz. 16.00

 

MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA

Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli – zarówno ci, którzy potrafią grać na instrumentach i zamierzają rozwijać swoje muzyczne pasje (lub zmienić instrument) oraz ci, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z muzyką i podjąć naukę. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanego instruktora, istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu.

Miejska Orkiestra Dęta to zespół o wieloletniej historii, z tradycjami. To grupa utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodymi, początkującymi członkami. Gra w takiej formacji rozwija umiejętności interpersonalne, pozwala rozwijać talent, otwiera na nowe doświadczenia, kształtuje charakter. Muzyk orkiestrowy zyskuje zatem prestiż i możliwość osobistego rozwoju. Orkiestra występuje podczas wszystkich ważnych uroczystości miejskich, ale także posiada repertuar rozrywkowy, który prezentuje podczas koncertów. Występuje także w innych miejscowościach na zaproszenie organizatorów różnych wydarzeń kulturalnych w regionie i nie tylko.

Kapelmistrz: Janusz Chabel

Spotkania: hala MOSiR, sala 123 – poniedziałki, godz. 16.00