Znamy już laureatów tegorocznego konkursu „Malujemy Pastelami”. W TDK-u odbyło się wręczenie nagród laureatom i otwarcie wystawy.

To była już 23. edycja Konkursu Plastycznego „Malujemy Pastelami”. W tym roku tematem głównym było „ptasie miasteczko”. Uczestnicy mieli za zadanie interpretację tego hasła posługując się pastelami. Wpłynęły 123 prace od dzieci i młodzieży z terenu 3 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Komisja artystyczna miała trudne zadanie podczas oceny.

Do udziału w pracach komisji zaproszeni zostali przedstawiciele patronów komisji: Bernadetta Stępień – prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, dr Piotr Woroniec – prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a także Piotr Rędziniak – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Uczestniczyli w nich także pracownicy Tarnobrzeskiego Domu Kultury: Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska– instruktorka TDK, Stanisław Dziubak – artysta plastyk, dr Magdalena Stokłosa – artystka, instruktorka TDK i jednocześnie koordynatorka konkursu.

– Temat konkursu był tajemniczy, staramy się zawsze stawiać uczestnikom wyzwania. Spodziewaliśmy się różnorodnych prac, nietypowego podejścia, nieoczywistych rozwiązań i dokładnie takie prace otrzymaliśmy – mówi Magdalena Stokłosa. – Gratulujemy wszystkim uczestnikom ich talentu i wrażliwości. To dla nas wielka radość móc oglądać tak ciekawe i zaskakujące podejście do tematu, nie tylko wprost przyrodnicze, ale metaforyczne, czy nawiązujące do obecnej sytuacji na Ukrainie. Mamy nadzieję, że konkurs przyczyni się do popularyzowania twórczości, zachęci młodych ludzi do rozwijania swoich zdolności.

Ogłoszenie wyników odbyło się 12 maja w Galerii TDK. Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora i pamiątkowe dyplomy, które wręczył zastępca dyrektora TDK Mariusz Ryś. Dodatkowe upominki i nagrody wybranym uczestnikom przyznał patron – Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Tak umotywował swoją decyzję w liście skierowanym do organizatorów:

Z przyjemnością obejrzeliśmy prace zgłoszone do konkursu Malujemy Pastelami, zachwyciliśmy się nasyceniem barw, wibrujących struktur i energią artystyczną młodych artystów, a Państwu – organizatorom dziękujemy za promowanie techniki pastelu. Postanowiliśmy przyznać dodatkowe nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Pastelistów Polskich za prace, które ujęły nas w sposób szczególny.

Pełną listę laureatów można znaleźć tutaj: KLIK. W Galerii TDK można natomiast oglądać prace, które zostały uhonorowane przez komisję artystyczną, a także te, które nie zostały nagrodzone, ale zakwalifikowano je do wystawy.

Wystawę pokonkursową można oglądać do czerwca w Galerii TDK. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, Okręg Rzeszowski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega.