W CZWARTEK KOLEJNE SPOTKANIE Z MUZYKĄ

W Tarnobrzegu trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed nami kolejne spotkanie ze znakomitą muzyką. Podczas najbliższego czwartkowego koncertu wystąpi sopranistka Aleksandra Zamojska z Salzburga oraz organista Henryk Krawczyk z Krakowa. W repertuarze J.S Bach, W.A Mozart, G. Bélier, F. Mendelssohn-Bartholdy, C. Franck, V. Goncharenko, W.Kilar , J. Rutter .

Szczegóły poniżej.
Koncert odbędzie się w kościele OO. Dominikanów. Początek o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
18.08 (czwartek), godz. 19.00, kościół OO. Dominikanów
Henryk Krawczyk – organy
Aleksandra Zamojska – sopran

***
1. Magnificat – Quia respexit humilitatem – C.P.E. Bach (1714-1788) + sopran
2. Jesu bleibet meine Freude (aus der Kantate 147) – J.S. Bach (1685-1750)
3. Regina coeli, K. 108 – W.A. Mozart (1756-1791) +sopran
4.Toccata in D minor – Gaston Bélier (1863-1938)
5. Hör mein Bitten (aus der “Hymne” nach Psalm 55) – F. Mendelssohn-Bartholdy
(1809-1847) +sopran
6. Chorale no. 3 in A minor – C. Franck (1822-1890)
7. Ave Maria – C. Franck (1822-1890) + sopran
8. Chacona – Viktor Goncharenko (1959)
9. Wokaliza – W.Kilar (1932-2013) + sopran
10. Toccata in Seven – J. Rutter (1945)

 

ALEKSANDRA ZAMOJSKA

Sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Z. Donat, oraz w salzburskiego Mozarteum, w klasie L. Sukis i B. Zakotnik. Jeszcze jako studentka pracowała w Warszawskiej Operze Kameralnej, wykonując głównie muzykę polskiego baroku i dzieła Monteverdiego. 1996–1998 – dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, 1999 –stypendystka Ministerstwa Austrii. 2002 – występ na festiwalu RuhrTriennale w oratorium Drabina Jakubowa Schönberga pod dyr. K. Nagano, a z K.Wien w kolażu muzyczno-baletowym Wolf z muzyką Mozarta. W Montpellier pod batutą M. Minkowskiego wykonała oratorium Chrystus na Górze Oliwnej L. van Beethovena i zagrała Paminę z Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta. W paryskich teatrach Bastille i Palais Garnier śpiewała w operach: Borys Godunow M.P. Musorgskiego, Miłość do trzech pomarańczy S. Prokofiewa, Eliksir miłości G. Donizettiego, Orfeusz i Eurydyka Ch.W. Glucka (reż. P. Bausch) oraz w Don Giovannim W.A. Mozarta (reż. M. Haneke). 2006 – na Festiwalu Salzburskiego w Bastien i Bastienne oraz Dyrektorze teatru. Z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną wykonała pieśni K. Szymanowskiego, a z Bamberger Symfonikami Chantefleurs et Chantefables W. Lutosławskiego. Interpretowała partie napisane specjalnie dla niej: 2007 – w Madrycie w spektaklu Zangezi H. Parr, 2008 – w Paryżu oratorium Et iterum venturus est P. Bannister. 2008 na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zaśpiewała niedawno odnalezioną arię sygnowaną nazwiskiem Mozarta – Jesu dulcis memoria. Wraz z Wiener Akademie i Martinem Haselböckiem brała udział w spektaklu The Infernal Comedy z aktorem J. Malkovichem. Na festiwalu w Herrenhausen wystapiła w performancemonodramie Semele G.F. Händla, przedstawionym jako pokaz mody V. Westwood. Spektakl prezentowany i nagrodzony na Sydney Festival i w Korei. 2011–2013 – w teatrze we Freiburgu partia Gildy w Rigoletcie G. Verdiego, Almireny w Rinaldzie Händla, sopranową partię w Królu Arturze H. Purcella i Jenny z Mahagonny K. Weila. Brała udział w festiwalu Händla w Göttingen, Glucka w Norymberdze, Schwetzingen, Chinach. Interpretacją La voix humaine Poulenca w reż. K. Bohnw Salzburgu zapoczątkował a współpracę w ramach Theatergruppe Eigenregie. Wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursie im. A. Sari w Nowym Sączu, L. Popp w Bratysławie, DusznikachZdroju, Schwetzingen. 2011 – uhoronowana „Złotą Sową”, nagrodą Jupitera – kapituły polskich intelektualistów w Austrii, za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granicą. Goszczona przez wiele prestiżowych sceneuropejskich. Mieszka w Salzburgu.

 

HENRYK KRAWCZYK

Muzyk, organista, kopista i edytor nutowy w PWM. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz muzyki liturgicznej przy Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Od 1996 roku pełni funkcję organisty w Bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie akompaniuje chórom i wykonuje utwory solowe, dawne i współczesne. Prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Wziął udział w szeregu nagrań wydanych nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (Pieśń o nadziei, Witaj Maryjo, Duszo Chrystusowa i inne). Na płytach Niepojęta Trójco i Regnavit Dominus można usłyszeć jego autorskie preludia organowe. Uczestniczył jako juror w konkursach na stanowisko organisty w dominikańskich kościołach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Pełnił posługę organisty podczas Mszy św. odprawionej na krakowskich Błoniach podczas VII pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny. Muzycznie towarzyszył podczas jubileuszowej
Mszy św. 800-lecia Zakonu Dominikanów w Bazylice św. Jana na Lateranie, której przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.(21.01.2017)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.