Przed nami kolejny koncert w ramach XXX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Tarnobrzegu.

W czwartek (25 sierpnia), o godzinie 19.00, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Serbinów wystąpi duet organowy: Roksana Kalinowska i Sebastian Kuczyński z Warszawy.
W programie m.in. N. Bruhns, J.S Bach, J.Ch. H. Rinck , W.A Mozart, N.Hakim.

(Fot. Justyna Zacharek

ROKSANA KALINOWSKAUrodzona w 1994 r. w Szczecinie. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2005 r. w klasie fortepianu mgr Małgorzaty Kieruczenko – Żwirko. Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie organów dr Małgorzaty Klorek. W 2019 roku uzyskała tytuł magistra sztuki wieńcząc edukację na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów UniwersytetuMuzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz dr. hab. Bartosza Jakubczaka.

Jest laureatką III nagrody Ogólnopolskich Przesłuchań CEA, które odbyły się w 2012 r. w Warszawie. Otrzymała również III nagrodę podczas ,,Internationaler Malchower Kirchenpreis” w 2013 r.

Występowała jako solistka i kameralistka w ramach muzycznych międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Danii i Włoszech. W sezonach letnich w latach 2014, 2015, 2019 prezentowała możliwości brzmieniowe wielkich organów bazyliki licheńskiej. Występuje w duecie organowym wraz z Sebastianem Kuczyńskim.

(Fot. Justyna Zacharek

SEBASTIAN KUCZYŃSKI
Sebastian Kuczyński urodził się w 1997 roku w Suwałkach. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku trzynastu lat w rodzinnym mieście, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach uczęszczając przez 6 lat do klasy organów mgr Ewy Wołczek.
Uczestniczył w licznych konkursach, w których m. in. pierwsze nagrody zdobył podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie (2015 r.), IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie (2016), II Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji w Legnicy (2021), czy IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Instrumentalnej im. Jeana Sibeliusa w Turku (Finlandia-2021).
Pomysłodawca, koordynator i kierownik artystyczny Cyklu recitali organowo-kameralnych ,,Pro Arte et Studio”, a także nowopowstałego Międzynarodowego Mokotowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanych przez parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie.Jako solista i kameralista, w ramach międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej występował w Polsce, Niemczech, Austrii, na Białorusi oraz Litwie. Koncertował m. in. w ramach IX Międzynarodowego Forum Organowego w Warszawie, czy VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Franciszka Liszta w Żaganiu. Występuje w duecie organowym wraz z Roksaną Kalinowską.
Ostatni koncert wieńczący festiwal odbędzie się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie 31 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

fot. Jacek Szymański

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.