Zapraszamy na wystawę prac Piotra Rędziniaka pt. „Przestrzenie”. 6 października, w czwartek odbędzie się wernisaż i spotkanie z Artystą. Początek o godz. 17.00.

Wstęp na wernisaż jest wolny. Wystawę można oglądać do końca października.

Natura jest w mojej twórczości od samego początku punktem wyjścia i niedoścignionym celem, jej przedstawienia, oddania istoty. Nigdy jednak nie zamierzałem jej naśladować, raczej podpatrywać, inspirować nią. Ważnym startem w tej drodze poszukiwań było odebrane wykształcenie, a zwłaszcza ukończona pracownia tkaniny unikatowej. To już na studiach ucząc się projektowania i prób tworzenia tkaniny z różnych nieprzypisanych standardowej tkaninie surowców używałem z natury wzięte „produkty” typu gałązki, noski lipy, liście. Stąd też w mojej pracy pojawił się mój własny papier czerpany, który pozwalał na oscylujące w obrębie sztuki materii zbliżanie się do oddania naturalnych struktur, faktur. Nieco inaczej jest w malarstwie, gdzie w abstrakcyjny, a raczej nie dosłowny sposób przedstawiam przestrzeń, pejzaż przestworza kojarzące się z bezkresną pustynią, bądź wodą. Poprzez swoje prace pragnę w odbiorcy wywołać ten stan, który odczuwam w bezpośrednim kontakcie z naturą – wyciszenie, spokój, nuta melancholii a nawet możliwość kontemplacji. Ale ja jestem w ciągłej drodze i przede mną dalsze zamierzenia łączenia natury z geometrią. Paradoksalnie, myślę, że „zamykanie natury w figury” pozwali mi i widzowi  na jeszcze większe jej dostrzeżenie i docenienie. Przestrzenie to ostatni cykl, którym kroczę tą drogą.

Piotr Rędziniak

 

Piotr Rędziniak

Urodził się w 1968 r. w Gorlicach. Absolwent rzeszowskiego PLSP. Ukończył PWSSP (obecna ASP) w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego o specjalności Tkanina Unikatowa. Dyplom w pracowni prof. A. Mańczak z aneksami w pracowni malarstwa prof. M. Wagnera i pracowni tkaniny dekoracyjnej prof. K. Górskiej-Nadratowskiej uzyskał  w 1995 r. Od 1995 r. pracownik BWA w Rzeszowie. Od 1996 członek ZPAP Okręg Rzeszowski. Komisarz 12 wystaw związkowych „Biennale ZPAP” oraz Wielkiej Wystawy na 100-lecie ZPAP w 2011 r. Uprawia malarstwo, rysunek, tkaninę artystyczną i sztukę włókna i papieru. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień. Autor licznych tekstów o artystach publikowanych w katalogach do wystaw, w czterech tomach „Artyści Podkarpacia” (wyd. PTZSzP Zachęta) i od 2006 roku cyklicznie w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Rzeszów Nasz Dom”. W 2017 otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Obecnie jest dyrektorem BWA w Rzeszowie.