1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do udziału w uroczystościach oraz wydarzeniach towarzyszących, które z tej okazji odbędą się mieście. 

W Tarnobrzegu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia rozpoczniemy o godzinie 16.00 na placu Antoniego Surowieckiego, gdzie prezydent miasta Dariusz Bożek oraz delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem majora Hieronima Dekutowskiego, a o godz. 17.00 w Muzeum-Zamek Tarnowskich wykład pt. „Tarnobrzescy żołnierze wyklęci” wygłosi dyrektor placówki, Tadeusz Zych.

W Tarnobrzeskim Domu Kultury z kolei będzie można obejrzeć film w reżyserii Jakuba Palacza pt. „Zapora. Studium bohatera”, który przedstawia historię tarnobrzeskiego żołnierza mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora – dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego przez komunistów w 1949 roku. Film miał swoją premierę w zeszłym roku. Producentem dokumentu jest Fundacja im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory.

Wstęp jest wolny.