Młodzi aktorzy zabiorą nas na spotkanie ze śmiercią! Młodzieżowy Teatr Amatorski zaprasza na premierę spektaklu pt. „Ja i mój wróg” wg scenariusza Anny Muchy.

Śmierć jest ciekawa żywych ludzi. Chce ich poznać. Zwraca się do nich z niespodziewaną propozycją: spełni ich największe pragnienie w zamian za pomoc w pracy. To wyzwanie podejmują dwie dziewczyny… Tak zaczyna się spektakl teatralny pt. „Ja i mój wróg”, który wkrótce zostanie zaprezentowany przez Młodzieżowy Teatr Amatorski na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Młodzi aktorzy nad sztuką pracowali od niemal roku. Na zajęciach rozważali najważniejsze życiowe kwestie: życia i śmierci, konsekwencji, marzeń, odpowiedzialności za swoje postępowanie. Autorką scenariusza jest uczestniczka zajęć, tegoroczna maturzystka Anna Mucha. Dlaczego poruszyła tak trudną tematykę?

– Śmierć jest zwykle przedstawiana jako wszechwiedząca i wszechpotężna siła, który rządzi życiem – wyjaśnia autorka. – Chciałam trochę zmienić to wyobrażenie. Sama w życiu spotkałam się z różnymi zjawiskami społecznymi, problemami i chciałam je także zawrzeć w formie sztuki, choć w skrzywionym zwierciadle.

Jak mówi autorka teatr pozwala na przeanalizowanie tych trudnych tematów, odzwierciedlenie obaw i oczekiwań wobec przyszłości.

– Działalność artystyczna pozwalała mi od dziecka wyrazić siebie, opowiedzieć o tym, co czuję, wcielić się w inne postacie, poznać ich świat, przepracować emocje. Scena to taka bezpieczna strefa, w której mogę być sobą, nie będąc sobą – mówi Anna Mucha, która w spektaklu swojego autorstwa gra również jedną z ról.

Na scenie wystąpią także jej koleżanki i koledzy, uczestnicy zajęć teatralnych: Martyna Hędrzak, Aleksandra Malicka, Julia Godek, Julia Burlikowska, Adrianna Kopeć, Julia Kutyła, Julia Dec, Maria Bednarska, Kamil Małajowicz i Mateusz Wójcik.

Także plakat spektaklu został przygotowany przez młodą autorkę. Zaprojektowała go Anna Trościńska.

Spektakl wyreżyserował instruktor teatralny TDK dr Sylwester Łysiak.

Premiera odbędzie się we wtorek 20 czerwca o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.