Choć dziedziny sztuki, które uprawia, wymagają wielu godzin spędzonych w pracowni, ona ani myśli odcinać się od świata. Swoich prac nie oprawia w ramy, puszcza je wolno i pozwala przenikać światłu. Wystawę Aleksandry Herisz “Woskiem i światłem”  można już oglądać w Galerii TDK.

Batik jest techniką malarską, która polega na nakładaniu wosku i kąpieli tkanin w barwniku, dzięki czemu farbowane są wyłącznie niepokryte woskiem. Właśnie w taki sposób powstały trzymetrowe dzieła stworzone przez Aleksandrę Herisz. 

Aleksandra Herisz jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), gdzie w 1996 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej. Swoją edukację kontynuowała na wrocławskim ASP otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni szkła prof. Kazimierza Pawlaka oraz w pracowni witrażu Ryszarda Więckowskiego w 2005 r.

Zajmuje się głównie tkaniną artystyczną i witrażem. Na jej dorobek składa się ponad 150 wystaw zbiorowych, 15 indywidualnych, 50 plenerów artystycznych, 40 projektów edukacyjno-kulturalnych. Wśród jej niedawnych sukcesów jej udział w wystawie Polskiej Tkaniny Artystycznej w Muzeum Narodowym w Dżakarcie w Indonezji, kolebce batiku. Mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie prowadzi pracownię działań twórczych i Galerię pod Sztrychem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu sztuki i rękodzieła, współpracuje z podwarszawską Akademią Łucznica, uczelniami wyższymi oraz szkołami, m.in. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W tym roku będzie obchodzić 30-lecie pracy zawodowej.

Wystawę batików jej autorstwa można oglądać w Galerii TDK do 10 stycznia 2024 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada 2023 r., o godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy.