Przed nami moc wakacyjnych przygód, spotkań, podróży. Rozpoczęły się wakacje i Tarnobrzeski Dom Kultury przygotował szereg propozycji, jak aktywnie i twórczo spędzić ten czas.
W programie tegorocznej akcji Lato w Mieście znalazły się filmy, spotkania z ciekawymi gośćmi, spektakle, pikniki, a także cały szereg różnych zajęć, które odbywać się będą już od ostatnich dni czerwca.
Rozpoczęcie wakacji odbędzie się z przytupem. 21 czerwca na terenach zielonych nad Wisłą zaplanowano piknik rodzinny. W programie koncert zespołu KOSMOKWAKI, a także gry, zabawy, dmuchańce, warsztaty plastyczne, słodkości, balony i mnóstwo dobrej zabawy. Początek o 16.00. Wstęp jest wolny.
Także w czerwcu w Kinie Wisła odbędzie się pierwszy ze stałych wakacyjnych cykli, czyli „Mój ulubiony bohater filmowy”. Widzowie obejrzą film pt. „Inspektor Pająk” i razem z najlepszym wśród owadów detektywem rozwiążą zagadkę kryminalną, ocalą pasażerów pewnego samolotu i zdemaskują złoczyńcę. Po filmie odbędzie się spotkanie z policjantami, strażakami i pracownikami Służby Ochrony Kolei, a głównym tematem będzie oczywiście bezpieczeństwo, jak o nie zadbać, by spokojnie i przyjemnie korzystać z uroków lata. Pokaz i spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 11.00. Bilety na seans kosztują 10 zł, są do kupienia w kasie i online.
Pierwsze z proponowanych warsztatów to „Kwietne misy”. Do wspólnego tworzenia zaprasza dr Magdalena Stokłosa, instruktorka TDK. Uczestnicy wykonają transparentne przedmioty, ozdoby z użyciem roślin. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 10 lat.
Kolejne spotkanie pozwoli dzieciom zapoznać się z techniką wycinanki. Warsztaty tworzenia papierowych ozdób poprowadzi 10 lipca Renata Sendrowicz – artystka nawiązująca w swojej twórczości do tradycji lasowiackich. Zajęcia odbędą się w ramach IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej i towarzyszyć będą wystawie wycinanek Marii Kozłowej, które zostaną zaprezentowane w Galerii TDK. Maria Kozłowa – twórczyni, poetka, malarka, rękodzielniczka, popularyzatorka kultury ludowej pochodząca z Machowa jest patronką roku 2024 w Tarnobrzegu. Z tej okazji Tarnobrzeski Dom Kultury przygotował wystawę jej wycinanek pochodzących z prywatnych zbiorów. Na ekspozycji będzie też można zobaczyć współczesne inspiracje tradycyjną wycinanką Renaty Sendrowicz i Justyny Wesołowskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 11 lipca o godz. 18.00.
Wcześniej tego samego dnia Kino Wisła zaprasza na kolejny pokaz filmowy. Będzie to animacja „Między nami żywiołami”, która opowiada o parze przeciwnych sobie żywiołów Ember i Wade, które wspólnie ratują miasto przed zagładą. Po pokazie kolejne spotkanie edukacyjne, tym razem gośćmi będą pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pokazowi towarzyszyć będą konkursy z nagrodami i inne atrakcje.
Podchody to popularna zabawa, w czasie której uczestnicy rozwiązują zagadki, badają tropy, wspólnie rozgryzają podpowiedzi i w ten sposób docierają do celu. 16 lipca na taką przygodę zaprasza dzieci instruktorka TDK Katarzyna Dereń. Będzie dużo śmiechu, angażujące zadania i kulturalne łamigłówki. Początek o 10.00.
17 lipca TDK zaprasza na niezwykły spektakl „Alicja w Krainie Czarów”. Będzie to pełna zwrotów akcji klasyczna baśń malowana piaskiem. Zaprezentuje ją Teatr Piaskowa Magia. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia w połączeniu z cudowną muzyką i głosem lektora powstanie autorska interpretacja ulubionej opowieści. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w TDK od 10 lipca.
Wyjątkowe, bo słodkie warsztaty z kolei 24 lipca poprowadzi Angelika Rozmus-Dworzecka z Czekoladowej Chatki. Dzieci własnoręcznie wykonają czekoladowe smakołyki, dowiedzą się także z czego robi się czekoladę i jak powstaje ten uwielbiany przez dzieci i dorosłych przysmak. Słodkie spotkanie odbędzie się o godz. 17.00.
Kolejnym materiałem, który dzieci poznają będzie glina. 30 lipca ponownie odwiedzą TDK goście z pracowni Ceramika Wojciech&Monika. Uczestnicy samodzielnie wykonają ceramiczne ozdoby, które następnie zostaną wypalone w pracowni.
Także w sierpniu TDK zaprasza na pokazy filmowe i spotkania z gośćmi z mini zoo Negzotic oraz z ratownikiem medycznym, spektakl „Gburek” Teatru Nemno, dzień gier planszowych, warsztaty czerpania papieru, hapa zome, teatralne, a na zakończenie piknik rodzinny.
Wszystkie zajęcia warsztatowe są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 15 822 21 10 w. 24.