Archiwalne filmy i zdjęcia, wspomnienia o Marii Kozłowej oraz dyskusje o siarce i dziedzictwie tarnobrzeskim – to program spotkania w ramach IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu.
25 lipca odbędzie się drugie tarnobrzeskie spotkanie w ramach IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Tym razem organizatorzy zapraszają na wieczór wspomnień. W Tarnobrzeskim Domu Kultury zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Czary, mary i uroki” z 1983 r. w reżyserii Franciszka Trzeciaka oraz „Ludzie z martwych pól” z 1996 r. w reżyserii Antoniego Ciechana i Aleksandra Dyla.
W obu dokumentach wystąpiła Maria Kozłowa, która opowiada w nich o swojej pasji, o życiu w Machowie i po nim oraz o przemianach społecznych, jakie zaszły w okolicach Tarnobrzega. Pomiędzy projekcjami odbędzie się pokaz obrzędów lasowiackich w wykonaniu Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki. Gośćmi spotkania będą osoby, które brały udział w realizacji filmów, w tym reżyser, operator filmowy Aleksander Dyl, tegoroczny laureat honorowego odznaczenia Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega, który opowie o tym, jak powstawał film „Ludzie z martwych pól”. Będzie Dorota Kozioł, która także wystąpiła razem z mamą w filmie. Swoimi wspomnieniami podzieli się również Zofia Wydro, która występowała z Marią Kozłową w zespole Lasowiaczki, a także wzięła udział w realizacji obu prezentowanych filmów. Projekcje będą punktem wyjścia dla wspomnień oraz rozmów o tym, jak zmienił się nasz region i kultura pod wpływem rozwoju, a potem upadku przemysłu siarkowego. Towarzyszyć im będzie pokaz archiwalnych zdjęć z planu filmowego oraz z terenów Kopalni Siarki „Machów” autorstwa Wacława Pintala i Bogdana Myśliwca.
Będzie można także zakupić książkę Doroty Kozioł “Całe życie mojej mamy”.
Pokazy i spotkanie odbędą się 25 lipca o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.
Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane przez Województwo Podkarpackie wielotematyczne święto kultury ludowej Lasowiaków. Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kilkunastu ośrodkach północnego Podkarpacia. Tegoroczna edycja odbywa się od 6 do 28 lipca. W programie są koncerty, jarmarki, pokazy, warsztaty, degustacje i wiele innych. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej www.lasowiacki.pl