Zapraszamy na pierwszy z cyklu koncertów zaplanowanych w tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Poniżej program tego muzycznego spotkania, które odbędzie się 3 lipca w kościele OO. Dominikanów w Tarnobrzegu.
XXXIII FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ TARNOBRZEG 2025
Patronat honorowy Prezydent Miasta Tarnobrzega Łukasz Nowak
3.07, godz. 19.00, kościół OO. Dominikanów
Witold Zalewski – organy (Kraków)
Anna Śliwa – skrzypce (Kraków)
Beata Zalewska – wiolonczela (Kraków)
***
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll (dorycka) BWV 538
Siciliana z II Sonaty fletowej Es-dur BWV 1031 (transkrypcja)
Chorał „Wachet auf, ruft uns die Stimme”, BWV 645 (transkrypcja)
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Sonata d-moll RV 12 na skrzypce i b.c.
Largo-Allegro-Allegro-Presto
Johann Sebastian Bach
Preludium chorałowe „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend!” BWV 709
Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Fantazja I B-dur TWV 40:14
Largo-Allegro-Grave-Allegro
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll BWV 565
***
WITOLD ZALEWSKI
Ukończył w 1992 roku Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. W latach 1998-2020 był członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Jako solista koncertował regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metropolitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. W czasie pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny, w liturgiach sprawowanych przez Jana Pawła II, pełnił rolę organisty w Katedrze Wawelskiej, Sanktuarium w Łagiewnikach oraz na Błoniach Krakowskich. Witold Zalewski jest autorem „Śpiewnika pieśni kościelnych” wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 roku oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji, m.in. „Śpiewnika Wawelskiego”. W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. W latach 2016-2020 był dyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie. Obecnie pracuje w Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na stanowisku profesora uczelnianego. W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy liturgicznej w Katedrze wawelskiej.
ANNA ŚLIWA
Skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej najmłodszych dzieci. Jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Wraz z zespołem „Camerata Cracovia” dokonała polskiego prawykonania nowo odkrytych utworów polsko-niemieckiego kompozytora z XVII wieku – Henryka Doebeliusa. W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette. Współpracowała z większością polskich zespołów muzyki dawnej, np. „Ars Cantus”, „Concerto Polacco”, „Il Tempo”, a także z austriackim zespołem „Pandolfis Consort Wien”. W latach 2007 – 2020 prowadziła zespół instrumentów historycznych „Intrada”, współdziałający ściśle z Baletem Dworskim „Cracovia Danza”, wykonujący głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Pracowała jako skrzypaczka w zespole „Capella Cracoviensis” (1992-1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych „Musicae Antique Collegium Varsoviense” Warszawskiej Opery Kameralnej (2001-2004). Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach, m. in. Europäisches Musikfest Stuttgart, Arte Sintesi Enschede, Wratislavia Cantans, Festiwal van Vlaanderen Brugge, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, występowała na Expo 2003 i podczas Roku Polskiego w Paryżu. Osobnym nurtem jej działalności jest pedagogika skrzypcowa. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.
BEATA ZALEWSKA
Wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Henryka Zarzyckiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Zarządzanie Kulturą. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów zarówno z zakresu gry na wiolonczeli, jak i pedagogiki. Jej pasją jest nauczanie. Prowadzi klasę wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, a jej uczniowie zdobywają nagrody i odnoszą sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach. Jako ceniony pedagog zasiada w jury młodzieżowych konkursów muzycznych, prowadzi także wiolonczelowe warsztaty i lekcje otwarte na terenie całej Polski. Za swoją działalność otrzymała nagrody Burmistrza Miasta Zakopane oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Na swojej muzycznej drodze koncertowała z zespołem muzyki dawnej „Come Prima” oraz Uniwersytecką Orkiestrą Barokową „Consortium Jagiellonicum” działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim i będącą jedną z pierwszych krakowskich formacji barokowych w nurcie wykonawstwa historycznego. Ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach muzyki tworzonej na potrzeby teatru, a także w wykonywaniu jej na żywo podczas spektakli. Jako instrumentalistka i pedagog jest propagatorką kultury polskiej w kraju i za granicą.