W plenerze brali udział polscy artyści z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Artystów „Wiklina” oraz artyści ukraińscy zrzeszeni w Sekcji Sztuki Dekoratywno – Stosowanej z Kijowa. Do odnawianego majątku w Podhorcach koło Stryja zaprosili artystów jego współwłaściciele, którzy poza adaptacją na cele turystyczne podworskich zabudowań, odbudowują wspólnymi siłami zrujnowany pałac Brunickich, porządkują i odnawiają dworski park, zawierający wiele zabytków przyrody.
Po tygodniowej pracy (przerwanej na jeden dzień poświęcony na zwiedzanie Stryja i jego zabytków) powstało 6 wielkoformatowych wiklinowych i ceramicznych prac, które zdobią rozległą przestrzeń Podhorskiego Majątku.
Geneza plenerów wikliny artystycznej wywodzi się od ich pomysłodawcy i organizatora, znakomitego artysty i mistrza plecionkarstwa, pracownika Tarnobrzeskiego Domu Kultury – Stanisława Dziubaka. Po zaproszeniu przez dyrektora Narcyza Pióreckiego plenerów do Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach k. Przemyśla, wiklinowe plenery rozrosły się i nabrały międzynarodowego charakteru. Na terenie Ukrainy plenery były realizowane w skansenie w Pirogowie, w Kijowie, dwa razy na Krymie (Naucznyj i Koktiebiel) oraz w Ogrodzie Botanicznym we Lwowie.
Plener odbywał się pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a organizacyjnie wspierał go dyrektor lwowskiego Ogrodu Botanicznego we Lwowie – Pan Andrij Prokopiv.
Uczestnicy:
- z Polski : Katarzyna Krzykawska (Warszawa), Elżbieta Piórecka (Przemyśl), Stanisława Zacharko-Łagowska (Kielce) i Stanisław Dziubak (Tarnobrzeg) – wszyscy artyści są członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Artystów „Wiklina”, którego założycielem i prezesem jest Stanisław Dziubak.
- z Ukrainy: Galina Diugowska, Volodymyr Baluberdin, Liza Portnova i Andrij Kyrychenko (wszyscy z Kijowa)
info i foto: http://www.lwow.msz.gov.pl
Галина Дюговская