W czwartek 24 lipca spotykamy się w kościele pw. św. Barbary, gdzie tym razem odbędzie się koncert w ramach XXXIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpi tu krakowski organista Krzysztof Michałek oraz soliści: baryton ks. Piotr Żurawski z Tarnobrzega i tenor Paweł Żurawski z Krakowa.

Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny

 

***

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantasia g-moll BWV 542
Alessandro Stradella (1639-1682)– Pieta Signiore
Johann Pachelbel (1653-1706) – Preludium, Fuga i Toccata e – moll
Stanisław Moniuszko (1819-1872) – Modlitwa Pańska
Krzysztof Michałek (1984) – Suita Maryjna – improwizacja
Franz Schubert (1797-1828) – Ave Maria
Stanisław Kwiatkowski (1930-2010) – Modlitwa
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – Trzy Interludia (Grave, andante, Festivo – Con moto, Peacefully)
Karl Jenkins (1944) – Ave verum
Andrew Lloyd Webber (1948) – Pie Jesu
Maurice Duruflé (1902-1986)– Meditation, op. posth
William Gomez (1939-2000) – Ave Maria
Krzysztof Michałek (1984) – Preludium, Adagio i Toccata na temat pieśni: „Jezu, ufam Tobie”

 

***

Krzysztof Michałek

Ur. 24 maja 1984 w Wojniczu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w trzech specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego, muzyka kościelna w klasie organów I st. kwal. Marka Wolaka oraz nauczanie przedmiotów teoretycznych. Swoją edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów i improwizacji organowej prof. Juliana Gembalskiego, które ukończył w 2010 roku. W grudniu 2012 uzyskał tytuł doktora, a w roku 2019 doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura. Od 1 października 2023 jest profesorem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Brał udział w licznych polskich i zagranicznych kursach mistrzowskich oraz w konkursach muzycznych, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia.

Koncertuje jako dyrygent i organista. Jest inicjatorem kilku festiwali muzycznych i cyklów koncertów w Polsce. W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD z muzyką wokalno-instrumentalną i organową. W latach 2020-2024 był kierownikiem katedry muzyki kościelnej krakowskiej Akademii Muzycznej. Od września 2024 jest prodziekanem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej tejże uczelni. Pełni funkcję pierwszego organisty i dyrygenta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w bazylice Mariackiej w Krakowie. Jest założycielem i dyrygentem trzech zespołów: chóru Musica ex Anima, Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, a także Cappella Marialis w bazylice Mariackiej w Krakowie. Jako dyrygent koncertuje także z innymi zespołami, m.in. Górecki Chamber Choir w zakresie muzyki współczesnej oraz Collegium Palestrinae w zakresie muzyki dawnej (m.in. monograficzne koncerty Williama Byrda i Orlando Gibbonsa).

Od 2017 roku jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w specjalizacji: organy piszczałkowe. Jest autorem projektu organów piszczałkowych Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Nadzorował prace nad odbudową barokowych organów w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu oraz w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmują: muzyka sakralna, improwizacja organowa, budownictwo organowe oraz muzyka Kościoła anglikańskiego. Za swoją działalność otrzymał kilka odznaczeń państwowych i kościelnych.

Jest szczęśliwym mężem Julii oraz ojcem dwójki dzieci Zosi i Ignasia.

fot. Konrad Mika

 

ks. Piotr Żurawski (baryton)

Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które ukończył z wyróżnieniem. Podczas studiów pełnił funkcję organisty. Swoją edukację muzyczną odbył w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli, którą – w klasach akordeonu oraz śpiewu klasycznego. Dodatkowo uczył się gry na trąbce, puzonie i fortepianie. Swoje umiejętności artystyczne doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, m.in. podczas Janowieckich Interpretacji Muzycznych im. Jakuba Walaska.

Ma na swoim koncie setki występów – solowych i zespołowych – w tym liczne projekty w duecie z bratem, Pawłem Żurawskim, zarówno w odsłonach wokalnych, jak i instrumentalnych. Jest laureatem konkursów wokalnych i instrumentalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, zarówno jako solista, jak i członek zespołów kameralnych.

Poza muzyką, posiada tytuł technika mechatronika. Wraz z bratem został ogólnopolskim laureatem Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, opracowując projekt bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej na odległość. Był także stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

Obecnie pełni funkcję wikariusza w parafii Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli. Od bieżącego roku rozpoczyna również studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

Paweł Żurawski (tenor liryczny)

Łączy swoje pasje do muzyki i zawodów technicznych. Ukończył studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku informatyka, a obecnie jest studentem studiów magisterskich z wokalistyki na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie kształci się pod okiem prof. dr hab. Macieja Gallasa. Swoją edukację muzyczną rozpoczął od muzyki instrumentalnej – ukończył szkołę muzyczną II stopnia w klasach klarnetu i akordeonu. Swoje umiejętności artystyczne doskonalił na licznych kursach mistrzowskich m.in Janowieckie Interpretacje Muzyki im. Jakuba Walaska.

Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista oraz członek zespołów wokalnych. Współpracuje z takimi zespołami jak Cappella Marialis działającej przy Bazylice Mariackiej w Krakowie, Chór Wawelski, Pro Musica Camerata, Chawira oraz VoctEnsamble.

Brał również udział w projekcie realizowanym pod egidą Capelli Cracoviensis, a także jako członek chóru Opery Krakowskiej wykonał VIII Symfonię Gustava Mahlera. Współpracuje z orkiestrami, m.in. z Nadsańską Orkiestrą Kameralną w Stalowej Woli oraz Orkiestrą Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W czasie studiów technicznych był klarnecistą Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Występował na scenach w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Krynicy-Zdroju i Stalowej Woli. Koncertował również za granicą m.in w Ambasadzie Polski w Pradze, a także w takich miastach jak Florencja, Rzym, Budapeszt i Luton. Jako solista wykonał m.in. partię solową w Requiem d-moll (KV 626) W.A.Mozarta oraz wykonał w duecie cykl pieśni “Vier duette” R.Schumana podczas recitalu na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Swoją przygodę z teatrem rozpoczął w zespole Chawira, debiutując na scenie Teatru Groteska w Krakowie w wodewilu kresowym „Koleżanki” autorstwa Karola Wróblewskiego.

W jego repertuarze szczególne miejsce zajmują utwory sakralne, pieśni neapolitańskie oraz klasyka polskiej wokalistyki – pieśni z repertuaru wybitnych tenorów, takich jak Jan Kiepura i Bogdan Paprocki.