Kolejne spotkanie w ramach XXXIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Zapraszamy w najbliższy czwartek 17 lipca do sali kameralnej. Wstęp wolny. 

Koncert 17 lipca 2025 r., godz. 19.00
Tarnobrzeski Dom Kultury

Wystąpią:

Jan Bokszczanin – organy (Warszawa)
Jarosław Bester – akordeon (Kraków)

 

PROGRAM:

Krzysztof Komeda (1931-1969) – Dwaj ludzie z szafą, Jutro premiera

Astor Piazzola (1921-1992) – Oblivion

Marian Sawa (1937-2005) – Suita na akordeon i organy

Jan Duszyński (ur. 1976) – Kielce

John Zorn (ur. 1953) – Tehom, Tufiel, Rigal, Diniel, Matafiel

 

***

JAN BOKSZCZANIN
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. Koncertuje w większości krajów Europy, w Rosji, Azji oraz w USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa Polihymnia ukazała się jego monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. W tym samym wydawnictwie, pod jego redakcją ukazało się sześć zeszytów z utworami Mariana Sawy. Ponadto zebrał i przygotował do druku 12-tomową antologię – Arcydzieła muzyki organowej, będącą swoistym zbiorem renesansowej i barokowej muzyki organowej z różnych ośrodków Europy.

Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Miłosz Bembinow, Carson Cooman, Krzesimir Dębski, Alicja Gronau-Osińska, Paweł Łukaszewski, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Marian Sawa, Piotr Tabakiernik, Piotr Wróbel oraz Ignacy Zalewski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.

Jan Bokszczanin jest także organizatorem życia muzycznego – dyrektorem artystycznym: Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej i innych. Prof. dr hab. Jan Bokszczanin prowadzi klasę organów w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże Uczelni. Jest także nauczycielem gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2024 r. brązowy medal „Gloria Artis”.

(fot. Kazimierz Dolny)

 

JAROSŁAW BESTER
Akordeonista i kompozytor, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków na świecie.

W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce. Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Litwie, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Rumunii,Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Meksyku, Słowacji, Białorusi, Turcji, Brazylii, Danii. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją.  Jego kompozycje oraz aranżacje wykonywane były przez m.in. kwartet smyczkowy Dafo , Sinfonietta Cracovia, Aukso, Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa z Wilna, Capella Bydgostiensis, kwartet smyczkowy NeoQuartet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Spośród wielu nazwisk osób, z którymi współpracował można wymienić m.in.: John Zorn, Grażyna Auguścik, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Dorota Miśkiewicz, John McClean, Don Byron, Roby Lakatos, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Vitold Rek, Maria Pomianowska, Bronek Duży, Krzysztof Lenczowski,  i wielu innych.