1 marca w całym kraju obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Także w Tarnobrzegu ten dzień poświęcimy na wspomnienia, spotkania, wykłady, pokazy – wszystko o tych, którzy mieli zostać zapomniani. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do uczestnictwa.

Tarnobrzeskie obchody tego święta potrwają dwa dni i obejmować będą szereg wydarzeń o różnym charakterze. W niedzielę odbędzie się bieg „Tropem Wilczym” oraz przedpremierowy pokaz filmu o żołnierzu wyklętym „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, a przed nim spotkanie z historykiem IPN. Więcej o tym wydarzeniu, które odbędzie się w kinie Wisła TDK można znaleźć tutaj.

Oficjalne uroczystości zaplanowano 1 marca na Placu Surowieckiego, gdzie zostaną zapalone znicze przed popiersiem tarnobrzeskiego żołnierza wyklętego Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. Dalsza część obchodów będzie miała miejsce w Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Będzie to wykład dr Ewy Kurek o Hieronimie Dekutowskim i jego żołnierzach oraz wspomnienie o Kazimierzu Bogaczu “Bławacie”. Szczegóły na plakacie poniżej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to stosunkowo nowe święto. Obchodzimy je w państwowym wymiarze dopiero od 2011 roku. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku i poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data została wyznaczona nieprzypadkowo. Pomysł ten wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Jak uzasadniał, 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. (źródło: Wikipedia, ipn.gov.pl).

Więcej na temat samego święta i idei jego obchodów można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej: www.wykleci.ipn.gov.pl

rd

Dzien żolnierzy wykletych-pl.