Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza w niedzielę na tańce przy muzyce na żywo. To kolejne wydarzenie w ramach trwającego III Festiwalu Kultury Lasowiackiej.
Festiwal Kultury Lasowiackiej odbywa się już po raz trzeci, tym razem w 12 miejscowościach naszego regionu. W ubiegłą niedzielę odbyła się uroczysta inauguracja w Porębach Dymarskich i Kolbuszowej. W Tarnobrzegu 9 lipca odbędzie Lasowiacka Potańcówka ze Smakiem. Wydarzenie jest skierowane do odbiorców w różnym wieku, do całych rodzin. Do tańca zagra KAPELA ŁOLA z Kolbuszowej. Nie trzeba wykazywać się znajomością kroków. Podczas wprawek tanecznych instruktor nie tylko zaprezentuje kroki, ale też przekaże uczestnikom dawkę wiedzy na temat autentycznego, niereżyserowanego i niestylizowanego tańca, muzyki, a także zachęci do wspólnej zabawy.
Zmęczeni tańcem uczestnicy mogą liczyć na wzmocnienie w stylu lasowiackim. Stowarzyszenie Dolina Smaku zaserwuje im orzeźwiające naturalne, zdrowe kompoty i herbaty oraz lasowiackie przekąski serwowane w sposób tradycyjny i nowoczesny. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak łączyć tradycję z nowoczesnymi gustami kulinarnymi, poznają przepisy i sposoby wykonania takich przekąsek w domu.
Także dzieci nie będą się nudzić. Specjalnie dla nich powstanie Strefa Małego Lasowiaka. Będzie tu można wziąć udział w konkursach, poznać jak bawili się nasi dziadkowie, będą gry i wesołe zabawy.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Partnerami tarnobrzeskiej odsłony Festiwalu są: Dolina Smaku, Stowarzyszenie „Gdzieś Tu” i Klaster Lasowiacki, a głównym organizatorem – Tarnobrzeski Dom Kultury.
III Festiwal Kultury Lasowiackiej potrwa do 30 lipca. Organizatorem jest Województwo Podkarpackie oraz 12 operatorów regionalnych. To przedsięwzięcie unikalne. Jego celem jest popularyzacja i promocja dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej grupy etnograficznej Lasowiaków, którą w sposób najbardziej zauważalny dotknęła unifikacja kulturowa. Kultywowanie tradycji lasowiackich ocalało w bardzo ograniczonym zakresie i wymaga solidnego wsparcia tak merytorycznego, jak też promocyjnego. Festiwal jest jednym z narzędzi przywracania istotnego znaczenia tej kulturze w przestrzeni kulturowej województwa podkarpackiego, nośnikiem powrotu do korzeni, ale także motywacją do szukania inspiracji w tej tradycji do realizacji potrzeb i oczekiwań współczesnego człowieka.
Pełny program można znaleźć na stronie Festiwalu: www.lasowiacki.pl