Czy lasowiacy, siarka i jezioro budują naszą tożsamość? Wokół takich tematów będzie obracać się dyskusja podczas kolejnej debaty #polasowiacku, która w tym roku odbędzie się nad Jeziorem Tarnobrzeskim w ramach cyklu wydarzeń Nadwiślański Fashion Week.
Debaty #polasowiacku odbywają się regularnie od 4 lat i są już stałym elementem całego cyklu wydarzeń w ramach imprezy Nadwiślański Fashion Week. Organizuje ją Fundacja Artystyczna GAMON, która zaprasza znakomitych gości i zachęca do rozmowy na tematy związane z naszym regionem. Tegoroczna odbędzie się 14 lipca o godz. 17.00 w Bazie Nurkowej Machów nad Jeziorem Tarnobrzeskim pod hasłem „Moda na tożsamość”. Tym razem głównym wątkiem debaty będzie rosnąca w ostatnim czasie potrzeba poszukiwania własnych korzeni, identyfikacji, budowania na dziedzictwie własnej tożsamości, zarówno w wymiarze osobistym, jak i w kontekście budowania strategii promocji regionu. A rozmawiać będą znakomici goście.
Wśród zaproszonych gości będzie Anna Lebet-Minakowska – kustosz działu tkanin i ubiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, obecnie kustosz kolekcji rzemiosła artystycznego Muzeum Książąt Czartoryskich. Autorka i współautorka licznych publikacji na temat tkanin i ubiorów, artykułów i książek, w tym: Katalogu Judaików ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, i katalogu wachlarzy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, artykułów na temat ubiorów ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich.
Ponownie na debatę przyjedzie do Tarnobrzega Karolina Sulej – pisarka, reportażystka, scenarzystka gier i popularyzatorka antropologii mody. Autorka m.in. reportaży Wszyscy Jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady (Nagroda im. Teresy Torańskiej, Ołówek Moczarskiego, finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press), Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny oraz Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm. Ponadto autorka podcastów Ubrani i Garderobiana i współautorka serialu podcastowego Supernowa, który otrzymał nagrodę Podcastu Roku 2022 w konkursie im. Janusza Majki. Działaczka w Fundacji Kraina.
Nie mogło także zabraknąć przedstawicieli naszego regionu. Organizatorzy zaprosili Beatę Kotasiak-Wójcik – kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu. Jest historykiem, archiwistą, konserwatorem drewna, kustoszem w Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Jest autorką wielu artykułów i opracowań z zakresu historii regionalnej. Prowadzi wykłady w ramach cyklów Czwartkowe Wieczory Zamkowe i Spichrzowe Gwarków Pogwarki. Zasiada także w zarządzie oddziału świętokrzyskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. Jest członkinią Tarnobrzeskiej Rady Kobiet.
Kolejnym gościem będzie Marek Gruchota – kulturoznawca, animator kultury, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, prezes Klastra Lasowiackiego. Pomysłodawca, inicjator i organizator wielu projektów z zakresu muzyki, teatru, literatury, kultury ludowej, mody i architektury, m.in. Miasto Komiksów, Wigilia Lasowiacka, Relacje. Międzypokoleniowe spotkania teatralne, Lasowiacki Festiwal Pierogów i wiele innych. Jest twórcą koncepcji i liderem Klastra Lasowiackiego, który skupia obecnie blisko 50 podmiotów. Był również autorem scenariuszy koncertów i filmów o regionie, a także wydawcą publikacji Kościuszko z Machowa i inni. Antologia godek lasowiackich.
Debatę poprowadzi Renata Domka – animatorka kultury, członkini zarządu Klastra Lasowiackiego, aktywistka społeczna i kulturalna.
Organizatorzy liczą także na głos uczestników wydarzenia. Debata ma pobudzić do refleksji nad tym, jak ciekawy i bogaty jest nasz region i jak wykorzystać ten potencjał do budowania strategii jego rozwoju, pobudzania przedsiębiorczości, a także kształtowania jego wizerunku jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku, życia i prowadzenia działalności. Nie zabraknie odniesień do kultury lasowiackiej, roli przemysłu siarkowego, COP-u, a także do roli kultury w budowaniu tożsamości regionalnej.
Wstęp na konferencję jest wolny.
Będzie to pierwsze z zaplanowanych w tym roku wydarzeń w ramach imprezy Nadwiślański Fashion Week. Kolejne odbędą się w Stalowej Woli, Baranowie Sandomierskim, Nowej Dębie oraz tradycyjnie w Sandomierzu. Podobnie jak w poprzednich edycjach będzie to wielkie święto mody i kultury, które połączy wielu partnerów: samorządy, organizacje pozarządowe, artystów, przedsiębiorców, wolontariuszy i mieszkańców regionu. Odbędą się warsztaty, debaty, pokazy mody i koncerty. Szczegółowy program organizatorzy przedstawią w najbliższych dniach.